Pierwszeństwo dla pieszych na przejściu

REKLAMA
Nowe przepisy drogowe, obowiązujące od 1 czerwca 2021 roku, wprowadzają kilka zmian dla kierowców, ale też dla pieszych. Nowe zasady zakazują jazdy na tzw. zderzaku na autostradach i drogach ekspresowych, czyli jazdy samochodów zbyt blisko siebie, a także ujednolicają ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h, przez całą dobę.
REKLAMA
Zobacz wideo

Najważniejszy i wzbudzający najwięcej pytań i emocji zapis, to pierwszeństwo dla pieszych wchodzących na przejście (nie dotyczy to torowiska; tramwaj nadal nie ustępuje pieszemu pierwszeństwa, m.in. z uwagi na to, że możliwości zmiany prędkości przez motorniczego są bardziej ograniczone, niż w przypadku kierowcy samochodu). Pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem, z wyjątkiem tramwaju, a kierowca, zbliżając się do przejścia, ma zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, by nie narazić bezpieczeństwa pieszego.

REKLAMA

Jednak, nowe przepisy nie wprowadzają szczególnych przywilejów dla pieszych, podkreśla Filip Grega, instruktor techniki i nauki jazdy, Prawko+. Pieszy nadal ma zachować szczególną ostrożność wchodząc na jezdnię, w tym na przejściu. Do tego, ma zakaz używania urządzeń elektronicznych, które mogą utrudnić mu postrzeganie sytuacji na drodze. Co to oznacza? Że wchodząc na przejście, pieszy nie może pisać SMS-a ani wiadomości w komunikatorach, przeglądać Facebooka ani stron w internecie. Czy można zatem rozmawiać przez telefon? Rozmawiać można, przyznaje Filip Grega, rozmowy mogą prowadzić także kierowcy, pod warunkiem, że korzystają z zestawów głośnomówiących, jednak, jak zaznacza instruktor, rozmowa przez telefon również może odwrócić naszą uwagę i sprawić, że nie zachowamy należytej ostrożności na jezdni. Dlatego, dla bezpieczeństwa, na mniej więcej minutę potrzebną do przejścia przez pasy, warto z rozmowy telefonicznej zrezygnować.

A kiedy dokładnie zaczyna się moment, w którym pieszy ma pierwszeństwo? To chwila wejścia na jezdnię, którą od chodnika oddziela krawężnik, i to właśnie jest ta granica, po przekroczeniu której pieszy ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem (z wyjątkiem tramwaju). Jak podkreśla instruktor nauki jazdy, Filip Grega – chodzi o moment wejścia na przejście, nie sam zamiar, podczas zbliżania się do przejścia, a jak to wygląda - możecie zobaczyć poniżej:

Zobacz wideo
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory