Ceny mieszkań - zmiany w ostatnim roku

REKLAMA
W ciągu ostatniego roku ceny nieruchomości poszybowały w górę. Podrożały zarówno mieszkania, jak i domy, niezależnie od regionu Polski. Największe wzrosty cen na rynku wtórnym widać w Gdańsku, Łodzi i Wrocławiu, od 7 do 13 procent.
REKLAMA

 Więcej trzeba zapłacić również za nowe mieszkania. Średnio, w Łodzi to 7 tysięcy złotych za metr kwadratowy, ponad 7,5 tysiąca w Poznaniu, we Wrocławiu ponad 9 tysięcy, a przeszło 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy – to stawki w Warszawie i Krakowie.

REKLAMA

 W miesiącach pandemii zwiększyło się zainteresowanie mieszkaniami z ogródkiem i domami, ale to wcale nie oznacza, że to najczęściej kupowane nieruchomości. Mimo, że najchętniej wyszukiwane, to najbardziej popularnymi mieszkaniami są te najbardziej praktyczne -  z metrażem zapewniającym jak najwięcej pomieszczeń. Najczęściej kupowane mieszkania np. w Warszawie, to te o powierzchni pomiędzy 35 a 50 metrów kwadratowych. Jednocześnie, więcej kupowanych jest nieruchomości z metrażem powyżej 80 metrów kwadratowych.

 Chętnych na zakup mieszkania nie brakuje. Jak sprzedać własne mieszkanie? Po pierwsze, trzeba trafić do kupujących, przygotowując dobre ogłoszenie, a po drugie – odpowiednio przygotować i pokazać mieszkanie, mówi Marcin Krasoń z obido.pl Podpowiedzi dla sprzedających mieszkanie znajdziecie tutaj. 

  Popyt na mieszkania, to jeden z czynników wpływających na ich ceny. Do ich podniesienia przyczyniły się wyższe koszty budowy: droższe materiały budowlane i stawki za pracę, a także trudniejszy dostęp do działek budowlanych pod zabudowę deweloperską. Ale do tego właśnie duży popyt na mieszkania winduje ceny – zakup nieruchomości, to dziś często sposób na gromadzenie kapitału i inwestycja; osobom, które mają pieniądze, bardziej, niż odłożenie ich na lokacie w banku, opłaca się kupić nieruchomość, nawet jeśli nie wynajmują go, ani w nim nie mieszkają.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory