Czym jest paszport covidowy?

REKLAMA
To nasze drugie wakacje w czasach covidu. Ale tym razem odmienne od ubiegłorocznych, bo z paszportem covidowym - to certyfikat, który umożliwi nam swobodniejsze planowanie urlopu i podróży.
REKLAMA

Czym jest? To uznawany w Unii Europejskiej dokument ułatwiający weryfikację każdego podróżnego pod kontem ryzyka epidemicznego.

REKLAMA

To głównie informacja o nas i naszym szczepieniu lub teście, z informacją do kiedy ochrona jest ważna. I chociaż to certyfikat unijny, to ułatwi też wyjazd poza Unię Europejską, np. do Egiptu czy do Tunezji. Taki certyfikat otrzymują trzy grupy osób:

  • osoby w pełni zaszczepione – otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę – dokument będzie ważny od 14. dnia po ostatniej dawce i zapewni ochronę na rok
  • osoby, które otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa - tylko pamiętajmy, że czas ważności takiego certyfikatu to tylko 48 godzin
  • ozdrowieńcy - o ile wyzdrowieli nie dawniej niż w ciągu ostatnich 180 dni

Certyfikat jest bezpłatny, w języku polskim i angielskim, może być w wersji online, do ściągnięcia na komórkę, ale można też go sobie wydrukować. Samemu albo poprosić o to lekarza lub pielęgniarkę w przychodni POZ lub w punktach szczepień. Natomiast komu wersja papierowa jest niepotrzebna, to cyfrowy format - w postaci kodu QR - znaleźć można przez Internetowe Konto Pacjenta albo przez aplikację mObywatel.

Pamiętajcie, że certyfikat nie jest gwarancją bezwarunkowego wjazdu do każdego z krajów, bo każdy ma prawo do własnych szczegółowych wymagań - każde z państw może w zależności od rozwoju sytuacji wprowadzać dodatkowe zasady i reguły - na przykład oczekiwać losowo od przyjezdnych testu na lotnisku. I trzeba się na to zgodzić.

Jak się w tym labiryncie połapać? Jest kilka stron internetowych, które prowadzą na bieżąco przegląd wymogów w poszczególnych krajach - dla krajów Unii Europejskiej to strona reopen.europa.eu - jest po polsku. Można też zerkać na stronę naszego MSZ-tu. Można też na stronie IATA.org. Na tych stronach znajdą się zaktualizowane informacje, co czeka was w kraju, do którego jedziemy - na przykład o tym, że trzeba wypełnić niezbędny formularz kontaktowy i lokalizacyjny - tego wymagają m.in. Włosi i Grecy czy po sąsiedzku - Litwini.

REKLAMA

Życzymy udanych, zdrowych i bezpiecznych wakacji!

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory