Dobra Robota - Most wanted na rynku pracy

REKLAMA
Pracownicy fizyczni królują w rankingach najbardziej poszukiwanych na rynku
REKLAMA

Cztery pierwsze miejsca w rankingu najczęściej poszukiwanych zawodów w Polsce dotyczą pracy fizycznej. Są to: sprzedawcy, robotnicy budowlani, kierowcy ciężarówek i autobusów, robotnicy budowlani w wykończeniówce (źródło danych: GUS). Na liście zawodów deficytowych, gdzie realnie brakuje kandydatów do pracy, 2 na 3 pozycje to praca fizyczna lub produkcyjna. Przykładowo, niedobór kierowców, pracowników magazynowych i budowlanych dotyczy od 75 do 100% obszaru całego kraju (źródło: Barometr Zawodów).

REKLAMA

- Wysokie zapotrzebowanie na pracowników fizycznych i produkcyjnych bezpośrednio wpłynęło na rekordowy przyrost ofert, jaki obserwujemy w tym roku w kluczowych dla rynku kategoriach – mówi Paweł Świderski, dyrektor kategorii Praca w OLX. Wyróżniają się transport/spedycja, które obecnie generują o 25% więcej ofert pracy niż w latach 2018-2020 oraz 33% więcej porównując rok do roku. Drugie miejsce to produkcja ze wzrostem ofert o 21% na przestrzeni kilku lat oraz 30% w porównaniu do ubiegłego roku, a dalej – niemal na równi - sprzedaż i obsługa klienta.

W porównaniu do ubiegłego roku, na OLX mocno wzrosła także ilość ofert w kategoriach prace magazynowe (24%), budowa/remonty (19%), kasjer i pracownik sklepu (16%).

- Trendem, który ma charakter globalny, jest rosnąca rola usług pośredniczących, zwłaszcza związanych z cyklem życia produktu, w coraz większej liczbie transakcji (B2B i B2C). Obserwujemy zmianę modelu zakupowego, w którym coraz więcej kupujemy, więc potrzeba nam analogicznie coraz więcej magazynierów, kurierów czy kasjerów – komentuje zmiany Kinga Makowska, współzałożycielka agencji HRrebels.

 Czy jednak rekordowy popyt na pracowników fizycznych i produkcyjnych przekłada się na chęć podejmowania pracy?

REKLAMA

Polacy dostrzegają ewolucję pracy fizycznej

OLX przeprowadził ogólnopolskie badanie, pytając osoby aktywne zawodowo o postrzeganie pracy fizycznej i świadomość zmian na rynku pracy. Polacy świetnie zdają sobie sprawę z wysokiego zapotrzebowania na pracowników fizycznych i produkcyjnych – jedynie co piąty badany tego nie dostrzega. Zdaniem Polaków, w szczególności pracownicy produkcyjni i remontowo-budowlani są teraz bardziej poszukiwani niż lekarze i pielęgniarki, specjaliści IT czy prawnicy.

Polacy mają również generalnie dobrą opinię na temat pracy fizycznej w badanych zawodach. W pytaniu o to, czy jest ona ważna, 90% osób ocenia ją co najmniej na równi z pracą umysłową świadczoną w ramach tej samej firmy.

Badani w większości są również przekonani o tym, że praca fizyczna w kluczowych obecnie dla rynku zawodach przeszła ewolucję. Największe zmiany dotyczą, ich zdaniem, pracy w spedycji i logistyce – 92% Polaków uważa, że 10 lat temu praca w tej w tym sektorze wyglądała zupełnie inaczej. Kolejne miejsca to: sprzedaż i obsługa klienta (85,6%), transport/kurierzy (81,7%), produkcja (81,2%), obsługa magazynu (79%). Proporcjonalnie najmniejsze zmiany w specyfice pracy, w opinii badanych, dotyczą pracy w sklepie (71,9%) oraz na budowie i przy remontach (73,5%).

REKLAMA

Ale nie wiedzą, że praca fizyczna to także benefity

Wiedza o tym, kto jest obecnie „most wanted" na rynku pracy oraz generalnie dobra opinia Polaków o wadze i ewolucji pracy fizycznej w badanych zawodach nie idą w parze z przekonaniem o dobrym wynagrodzeniu i benefitach. Aż 42% osób w ogóle nie kojarzy najbardziej poszukiwanych obecnie zawodów z jakimikolwiek świadczeniami pozapłacowymi. – Szkoda, gdyż oferty pracy w tych kategoriach wyglądają dziś zupełnie inaczej, a najwięksi pracodawcy kuszą kandydatów obowiązkową listą benefitów. Zdecydowanie dostrzegamy, że firmy są dziś gotowe na duże inwestycje, także wdrożeniowo-szkoleniowe, by przyciągnąć kandydatów. Gotowość do ich przeszkolenia na start widać szczególnie w produkcji, sprzedaży oraz transporcie. Dlatego to świetny czas na poszukiwanie dobrej pracy i przebieranie w ofertach, których zdecydowanie nie brakuje – komentuje wyniki badania Paweł Świderski, dyrektor kategorii Praca w OLX.

 Benefity, które najczęściej pojawiają się w ofertach największych pracodawców na OLX w topowych kategoriach dla pracy fizycznej i produkcyjnej to kolejno: ubezpieczenie na zdrowie/życie, prywatna opieka medyczna, jasny system premiowy, szkolenia, karta Multisport, zniżki/karta na zakupy w sklepie lub sieciach partnerskich.

Listę świadczeń pozapłacowych u największych pracodawców coraz częściej zaczynają uzupełniać również: pełne lub częściowe finansowanie posiłków w pracy, paczki i bony okolicznościowe np. na święta, dofinansowanie wakacji, kursy językowe, wyprawki szkolne.

REKLAMA

 Najwięksi pracodawcy o benefitach

Bricoman, jeden z top pracodawców na OLX w kategoriach prace magazynowe i kasjer/pracownik sklepu: Pandemia wywróciła rynek pracy do góry nogami, dlatego mierzymy się z silnym rynkiem pracownika w naszym sektorze. Pozyskanie kandydatów z odpowiednią wiedzą i kompetencjami wymaga od nas wielu zabiegów. Często decydujemy się na zatrudnianie osób bez doświadczenia, które chcą się rozwijać i uczyć. Inwestujemy w nowych pracowników zapewniając im niezbędne szkolenia oraz kursy. Sytuacja na rynku pracy niejednokrotnie powoduje konieczność weryfikacji i podniesienia widełek płacowych w naszej organizacji. Dodatkowo, chcąc zwiększyć atrakcyjność naszej oferty w oczach kandydatów, oferujemy im pakiety benefitów pozapłacowych, np. dofinansowanie do nauki języków czy finansowanie kursów na wózki widłowe. W pakiecie benefitów, od dłuższego czasu, mamy również m.in. smartfon także do użytku prywatnego, prywatną opiekę medyczną, dodatkowe ubezpieczenie na życie, dofinansowanie do karty Multisport, system poleceń kandydatów do pracy, czyli dodatkowe pieniądze dla naszych pracowników czy rabat na zakupy w naszych sklepach - Agata Janaszek, Specjalista ds. Rekrutacji w Bricoman Polska Sp. z o.o.

Play, jeden z topowych pracodawców na OLX w kategorii sprzedaż i obsługa klienta: - Dziś benefitami dla kandydatów są nie tylko świadczenia pozapłacowe. Dla niektórych osób pewnego rodzaju benefitem jest stabilność zatrudnienia, możliwość jasnego określenia ścieżki rozwoju czy atmosfera w zespole, w którym wręcz chce się pracować. W Play standardowymi benefitami dostępnymi dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę były dotąd opieka medyczna Medicover, karta Multisport oraz ubezpieczenie na życie. Wiemy, że potrzeby pracowników zmieniają się wraz ze stylem życia, dlatego Playersi mają też dostęp do platformy kafeteryjnej Worksmile, która umożliwia znacznie szerszy wybór benefitów niż te podstawowe. Można w niej znaleźć zniżki do wielu sklepów, zakupić vouchery do teatru czy kina, pakiet usług weterynaryjnych czy dołączyć do inicjatyw wspierających działania ekologiczne - Gabriela Machajek, Recruitment & Candidate Experience Manager w Play.

Auchan, jeden z topowych pracodawców na OLX w kategoriach sprzedaż i obsługa klienta, kasjer/pracownik sklepu: - Posiadamy szeroki wachlarz benefitów pozapłacowych dla pracowników na stanowiskach fizycznych. Po pierwsze dofinansowanie do prywatnej opieki medycznej w ponad 2000 placówek, dla pracowników, jak i ich bliskich, po drugie partycypujemy w koszcie karty sportowej. Każdy z pracowników może zapisać się do grupowego ubezpieczenia na życie. W Auchan od 2001 roku funkcjonuje program akcjonariatu pracowniczego, do którego mogą przystąpić wszyscy współpracownicy w Polsce. Jako firma handlowa wyznajemy zasadę Wszyscy jesteśmy klientami Auchan! dlatego też każdy z naszych pracowników może skorzystać z 5% zniżki na zakupy. Rozwój naszych pracowników jest dla nas bardzo ważny, dlatego też zapewniamy im dostęp do szerokiej oferty szkoleń stacjonarnych i e-learningowych. Dofinansowujemy również posiłki, które można zakupić w stołówkach pracowniczych lub cateringu zewnętrznym. Pracownicy otrzymują również dofinansowanie do wypoczynku w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych –

REKLAMA

wymienia Madalena Morgaś, Manager ds. Rekrutacji Budowania Wizerunku Pracodawcy w Auchan Retail Polska.

OLXOLX OLX

OLXOLX OLX

OLXOLX OLX

REKLAMA

OLXOLX OLX

OLXOLX OLX

OLXOLX OLX

OLXOLX OLX

REKLAMA

OLXOLX OLX

OLXOLX OLX 

***************************************************************************

REKLAMA

Źródła danych: badanie zrealizowane przez SW Research na zlecenie OLX Praca, N=1002, Polacy 18+ pracujący zawodowo, wywiady CAWI, w dniach 21-24.08.2021 r.; dane własne OLX Praca; GUS „Zapotrzebowanie rynku pracy na pracowników według zawodów w 2021 r."; Barometr Zawodów.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory