Kirk Hammett obchodzi 59. urodziny!

Czego jeszcze nie wiecie o sławnym gitarzyście Metallica?

1. Upiorna pasja...

Kiedy nie gra energetycznych solówek na koncertach, Kirk Hammett ...kolekcjonuje zabawki vintage. Ulubione hobby muzyka to zbieranie figurek akcji z lat 50, 60 i 70. Jest też wielkim fanem horroru i wszystkiego co z nim związane. Posiada sporą kolekcję masek, plakatów i akcesoriów filmowych właśnie z tego gatunku. W 2017 roku udostępnił swoje zbiory w Peabody Essex Museum, w Salem. Jest współwłaścicielem firmy KHDK, która produkuje mroczne akcesoria gitarowe.

2. Muzyczne inspiracje

Ulubiony zespół to UFO! Gitarowe solo Michael’a Shenker’a w utworze „Mother Mary" zmieniło jego muzyczne życie.

Ulubionym autorem Hammett’a jest Stephen King. Jego książki zainspirowały wiele twórczych projektów. Płyta „Kill’em All" Metallici zawdzięcza swoją nazwę jednej z powieści pisarza.

 

3. Początki

Pracował Burger Kingu, żeby zarobić na pierwszy wzmacniacz gitarowy. Żadna praca nie hańbi, jeśli w grę wchodzą wydatki na spełnianie marzeń.

Przed Metallicą był Exodus. Jeden z najbardziej znaczących trash metalowych zespołów końcówki lat 70. Ich brzmienia zainspirowały wiele nowych grup i wyznaczyły nowy kierunek w trashu.

 

4.Perfekcjonista o łagodnym obliczu

Był ostatnim uczniem sławnego Joe’go Satriani, który w 2014 roku zajął 5. miejsce na liście „100 Najlepszych Gitarzystów Wszech Czasów" magazynu Guitar World.

Potrafi zrobić nawet 100 podejść do nagrywania solówek w studio. Na płycie wszystko musi brzmieć perfekcyjne. Oprócz hardcorowych gitarowych szarpnięć, poza koncertami Metallici gra dużo jazzu i bluesa. Parę lat temu wspomniał w jednym z wywiadów, że myślał o solowej płycie i na pewno nie będzie to metalowy krążek.

5. Wieczna wędrówka

Muzyk wierzy w reinkarnację, ying  yang i interesuje się tarotem. W wywiadzie z 2017, powiedział: "Wierzę w to, że przeżywamy nieskończoną ilość żyć [...] patrząc na to z takiej perspektywy, świętowanie urodzin jest dość zabawne." 

W 1990 zamówił specjalną wersję gitary, która ma wygrawerowane wzory gry spirytystycznej Ouija. Wiosną tego roku instrument został sprzedany na aukcji za 112 tys. dolarów.

SŁUCHAJ ROCK RADIA