Czwarta odsłona największego sportowego wydarzenia - Olimpiad Specjalnych Polska!

REKLAMA
W Warszawie piłkarze nożni, piłkarze siatkowi i Młodzi Sportowcy powalczą o medale XII Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, 2022. Rozpoczyna się czwarta część największego sportowego wydarzenia dla sportowców z niepełnosprawnością intelektualną!
REKLAMA

Od 3 do 5 czerwca, Warszawa będzie gospodarzem rywalizacji sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z całego kraju. To zawodnicy piłki nożnej, zunifikowanej piłki siatkowej, Młodzi Sportowcy, którzy w stolicy Polski rywalizować będą w o medale XII Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2022. Złote medale tej imprezy mogą otworzyć sportowcom drogę do Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, Berlin 2023. Zawody rozgrywane są na obiektach AWF Józefa Piłsudskiego.

REKLAMA
W 2022 roku Olimpiady Specjalne Polska podjęły się wyzwania organizacji XII Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w pięciu różnych ośrodkach. Ogromnie się cieszę, że jednym z organizatorów Igrzysk jest Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Uczelnia nasza od lat współpracuje przy organizacji zawodów Olimpiad Specjalnych. Zatem możliwość organizacji kolejnych ogólnopolskich zawodów jest dla nas dużą nobilitacją. W dniach 3-5 czerwca będziemy gościć ponad 250 zawodników, trenerów oraz członków drużyn z całej Polski. Z radością będziemy kibicować zawodnikom piłki nożnej, piłki siatkowej zunifikowanej oraz niesamowitym i dzielnym Młodym Sportowcom. Liczę, że XII Igrzyska będą świętem sportu, radości, tolerancji. Warszawska AWF czeka na Was z otwartymi ramionami i z przyjemnością będzie gościć u siebie tak wspaniałą społeczność promieniującą optymizmem, pokazującą wszystkim na czym polega pozytywna rywalizacja sportowa.

– powiedział prof. dr hab. Bartosz Molik, Rektor AWF.

Zawody w Warszawie są czwartą z pięciu części tegorocznych Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, 2022. Imprezę zainaugurował Rybnik (5-7 maja), za nami także zmagania w Bydgoszczy (20-22 maja) i Poznaniu (28-30 maja). Czwarta część odbędzie się w Warszawie (3-5 czerwca), a ostatnia odsłona Ogólnopolskich Igrzysk rozegra się od 4 do 7 lipca w Kielcach i Suchedniowie. Łącznie w Igrzyskach udział weźmie ponad 1000 sportowców, rywalizujących w 12 dyscyplinach sportowych – obok gimnastyki, wrotkarstwa i tenisa, także w pływaniu, bocce, kolarstwie, judo, piłce nożnej, siatkówce, lekkiej atletyce, koszykówce i badmintonie oraz w programie Młodzi Sportowcy.  Spośród złotych medalistów Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, 2022 wyłoniona zostanie Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które w 2023 roku odbędą się w Berlinie.

Patronat Honorowy nad Igrzyskami objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Zawdzięczamy Wam wszystkim wyjątkowe i emocjonujące przeżycia. Podziwiamy Was za to, jak godnie stajecie do pojedynków i jak bardzo poważnie traktujecie egzamin, który macie zdać z nabytych umiejętności sportowych. Bardzo gorąco Was pozdrawiam, życząc powodzenia oraz tego, by nadchodzące miesiące Igrzysk przyniosły wiele niezapomnianych chwil i stały się dla Was wszystkich świętem. Czerpcie pełnymi garściami radość z bycia razem i zawsze dobrze czujcie się w Waszej wyjątkowej społeczności

– napisała w specjalnym liście do zawodników Agata Kornhauser-Duda.

REKLAMA

Olimpiady Specjalne Polska zwracają uwagę, że Igrzyska są nie tylko wydarzeniem sportowym, ale także ważnym projektem społecznym.

W sferze społecznej duży nacisk kładzie się na promowanie różnorodności i programy włączające. Olimpiady Specjalne, już od lat sześćdziesiątych propagują społeczne zaangażowanie i społeczną odpowiedzialność, w tym różnorodność i inkluzję, Ta idea bardzo nam przyświeca. Chcemy wspólnie wykonywać różne aktywności, stąd nasza kampania "#GrajmyRazem" która ma przybliżać naszemu społeczeństwu i społeczeństwu całego świata partnerstwo i działanie na rzecz rozwoju nie tylko osób z niepełnosprawnościami, ale też ich rodzin, małżonków, partnerów, dzieci

– podkreśliła Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalna Olimpiad Specjalnych Polska.

Ruch Special Olympics jest częścią olimpijskiej rodziny i zgodnie z tradycją co 4 lata odbywają się Igrzyska Światowe. Właśnie w przyszłym roku w czerwcu czeka nas największe sportowe wydarzenie czterolecia, gdy w Berlinie do rywalizacji stanie ponad 7000 zawodników z całego świata. Wśród nich na pewno nie zabraknie Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych – wszyscy jej członkowie już zaczęli swoją drogę, zwyciężając w zawodach regionalnych, wielu z nich medalem zdobytym w Poznaniu zrobi kolejny krok ku światowym arenom.

Przy organizacji IV części OLIOS2022 zaangażowani są pracownicy Biura Narodowego Olimpiad Specjalnych Polska, pracownicy i studenci AWF Warszawa, działacze Olimpiad Specjalnych Mazowieckie, Śląskie, Podlaskie, Kujawsko Pomorskie, Opolskie, Łódzkie i wolontariusze z warszawskich szkół, działacze Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych Torch Run oraz wielu przyjaciół Olimpiad Specjalnych Polska.

REKLAMA

Olimpiady Specjalne Polska to ogromny ruch sportowy zrzeszający w Polsce ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy trenujących i pracujących w 507 klubach i 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe.

Zawodników w realizacji sportowych celów dopinguje i motywuje Kadra Ambasadorów powołana przez Prezes Olimpiad Specjalnych Polska - Annę Lewandowską. W jej składzie są: Robert Lewandowski, Kacper Nadolski, Joanna Jędrzejczyk, Paulina Krupińska-Karpiel, Ewelina Lisowska, Łukasz Koszarek, Tomasz Wolny i Jakub Wesołowski. To oni zagrzewają „naszych" do walki na każdym etapie przygotowań i zawodów.

Na świecie Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z blisko 200 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski jako jeden z trzech filarów światowego olimpizmu.

Olimpiady Specjalne Polska wspierają Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Sponsorem generalnym jest Tauron Polska Energia SA, a sponsorem głównym Huawei. Do grona partnerów Olimpiad Specjalnych Polska należą także marki OSHEE oraz Levann.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory