Królowa Elżbieta II była fanką rockowej muzyki?

REKLAMA
Mało prawdopodobne byłoby zobaczyć królową Elżbietę II na koncercie rockowym. Mimo to często można było zobaczyć królową, która ściska dłonie muzycznych legend rockowych podczas swoich siedemdziesięciu lat panowania.
REKLAMA

Jeden z najwcześniejszych przypadków wejścia rocka do królestwa brytyjskiego miał miejsce w 1965 roku, kiedy Beatlesi udali się do Pałacu Buckingham, aby odebrać od królowej medale Członka Najdoskonalszego Orderu Imperium Brytyjskiego.

REKLAMA
 

Przez lata Jej Wysokość zaprosiła wiele gwiazd rocka, aby wręczyć prestiżowe wyróżnienia. w tym Roberta Planta, Stinga, Roda Stewarta, Rogera Daltreya, Bee Gees i słynnego producenta Beatlesów George'a Martina.

„Jestem bardzo zadowolony", powiedział Daltrey po otrzymaniu swojego wyróżnienia w 2004 roku. „To naprawdę wspaniałe, być uhonorowanym przez mój kraj. Czuję, że nie zasługuję na taki zaszczyt".

Elton John otrzymał już wyróżnienie OBE od królowej Elżbiety, zanim królowa nadała mu tytuł szlachecki w 1998 roku, zarówno za muzykę, jak i działalność charytatywną związaną z AIDS i społecznością LGBTQ.

Bono został wyróżniony przez Pałac Królewski, zdobywając uznanie w 2007 roku.

REKLAMA

Ringo Starr został również uhonorowany w 2018 roku — wnuk królowej, książę William, pokierował ceremonię w Pałacu Buckingham.

 

Mick Jagger otrzymał tytuł szlachecki w 2003 roku, choć nie od samej królowej. Plotki w tamtym czasie wskazywały, że królowa nie uważała, aby piosenkarz Rolling Stones był najbardziej odpowiednim odbiorcą tego zaszczytu.

W biografii Jaggera, Christopher Anderson twierdził, że królowa wielokrotnie odrzucała prośbę premiera Tony'ego Blaira o pasowanie Jaggera na rycerza. (Spekulowano, że królowa mogła czuć się nieswojo z powodu przyjaźni Jaggera ze swoją siostrą, księżniczką Małgorzatą, która zmarła w 2002 roku)

Nie każdy artysta przyjął uznanie Królowej. W 2000 roku David Bowie z szacunkiem odmówił przyjęcia CBE. Trzy lata później Jej Wysokość była gotowa pasować na rycerza słynnego rockmana, ale Bowie ponownie odrzucił honor. „Nigdy nie miałabym zamiaru zaakceptować czegoś takiego" — powiedział Bowie. „Poważnie nie wiem, do czego to służy. Nie po to pracowałem przez całe życie".

REKLAMA

Mimo wysokiego prestiżu królowej, zdarzało się, że artyści "puszczali oczko" królowej np.:. „Her Majesty" Beatlesów to żartobliwa oda do królowej, z tekstem: „Jej wysokość to całkiem miła dziewczyna / Ale ona nie ma wiele do powiedzenia / Jej Wysokość to całkiem miła dziewczyna / Ale zmienia się z dnia na dzień." (McCartney wykonał piosenkę podczas swojego Złotego Jubileuszu w 2002 roku.) Inne piosenki Beatlesów, które wspominają o królowej, to „Penny Lane" i „Mean Mr. Mustard".

Długa lista artystów wystąpiła na Złotym Jubileuszu 2002, świętującym 50. rocznicę zasiadania Królowej na tronie. Wśród nich Phil Collins, Bryan Adams, Ozzy Osbourne, Steve Winwood. Skład na Diamentowy Jubileusz 2012 był równie imponujący wystąpili:  McCartney, Lennox, John i Stevie Wonder. Niedawno w 2022 odbył się Platynowy Jubileusz z okazji 70-lecia królowej na tronie, z udziałem Queen, Johna, Stewarta i Duran Duran.

W 2005 roku mnóstwo rockmanów, w tym Eric Clapton, Jimmy Page, Jeff Beck i Brian May, spotkało się z królową na imprezie w Pałacu Buckingham, honorującej brytyjski przemysł muzyczny.  Clapton odpowiedział na wszelką krytykę muzycznej wiedzy królowej, mówiąc: „Wspaniale jest ją poznać i nie jest ważne, że nie wiedziała, kim jesteśmy ani co robimy", powiedział, dodając: „Nie spodziewałbym się, że to zrobi".

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory