SURRENDER - Światowa i polska premiera autobiografii Bono

REKLAMA
W listopadzie 2022 na całym świecie ukaże się autobiografia Bono - legendarnego wokalisty i lidera irlandzkiego zespołu rockowego U2, muzyka i aktywisty. Książka "Surrender. 40 piosenek, jedna opowieść" ukaże się 1 listopada nakładem wydawnictwa Alfred A. Knopf. Polskim wydawcą książki jest Wydawnictwo Agora, które zaplanowało premierę na 23 listopada. Jej tłumaczem jest Paweł Lipszyc. Oprócz wydania papierowego w twardej i miękkiej oprawie, planowany jest ebook i audiobook.
REKLAMA

1 listopada wspomnienia Bono ukażą się w Stanach Zjednoczonych oraz jednocześnie w 15 innych krajach, w tym w wydawnictwach Penguin Random House w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Kanadzie.

REKLAMA

Informację tę ogłosił dziś Reagan Arthur, EVP i wydawca Knopf reprezentowany przez Jonny'ego Gellera z Curtis Brown Ltd. Książka „Surrender" zostanie wydana w twardej oprawie, w formie ebooka oraz w wersji audio przez Penguin Random House, w której narratorem będzie Bono.

Kariera Bono, jednego z najbardziej kultowych artystów świata muzyki, jest obszernie udokumentowana. Jednak w książce SURRENDER Bono po raz pierwszy opowiada własnymi słowami o swoim niezwykłym życiu i ludziach, z którymi je dzielił. Wspomina, jak wkrótce po stracie matki poznał swoją przyszłą żonę oraz członków kapeli. Zabiera nas w niezwykłą podróż, która uczyniła z U2 jeden z najbardziej wpływowych zespołów rockowych świata. Bono opowiada też o dwudziestu latach działalności na rzecz walki z AIDS i ubóstwem. Z poczuciem humoru i głęboką autorefleksją rozlicza się z życiem, wiarą, rodziną i przyjaciółmi, którzy wspierali go, rywalizowali z nim i kształtowali.

Podtytuł Surrender, „40 PIOSENEK, JEDNA OPOWIEŚĆ" nawiązuje do 40 rozdziałów książki - każdy z nich nosi tytuł jednej z piosenek U2 i ilustruje go rysunek wykonany przez Bono. Dziś, 10 maja, na platformie cyfrowej U2 na całym świecie pojawiło się też animowane wideo zrealizowane na podstawie kilku z tych rysunków. Jego narratorem jest Bono. Wideo zawiera fragment rozdziału „Out of Control" z książki Surrender - Bono opowiada w nim o tym, jak 10 maja 1960 roku, w dniu swoich osiemnastych urodzin napisał piosenkę, która stała się pierwszym singlem U2.

 

- Całą pasję, jaką Bono wnosi do swojej muzyki i życia, przelewa też na strony książki - mówi Reagan Arthur, redaktor Bono. - Siedem lat temu inny legendarny człowiek, zmarły redaktor wydawnictwa Knopf, Sonny Mehta nabył prawa do książki, bo wiedział, że Bono wpisuje się w tradycję irlandzkich opowiadaczy literackich. Mamy to szczęście, że posiadamy notatki Sonny’ego, naniesione na wczesny szkic rękopisu. Tym bardziej, że Bono ma do opowiedzenia nie tylko dramatyczną historię osobistą, ale jest też prawdziwie utalentowanym pisarzem. „Surrender" to szczery, intymny, obrazoburczy i doniosły - olśniewający pamiętnik niezwykłego życia.

REKLAMA

„Kiedy zaczynałem pisać tę książkę, miałem nadzieję, że uda mi się z detalami nakreślić to, co wcześniej tylko szkicowałem w piosenkach. Ludzi, miejsca i możliwości, które dało mi życie. Kapitulacja jest dla mnie słowem ciężkim od znaczeń. Kiedy dorastałem w Irlandii w latach siedemdziesiątych z pięściami gotowymi do walki (w sensie muzycznym), idea "poddania się" nie była dla mnie czymś naturalnym. Jednak wróciłem do niej, kiedy zacząłem zbierać myśli do książki. Nakaz kapitulacji wymaga skrajnej pokory. Zmagam się z nim do dziś. W zespole, w moim małżeństwie, w mojej wierze, w mojej działalności społecznej. Surrender to opowieść o braku postępu pewnego pielgrzyma ... z niezłą dawką zabawy po drodze"- Bono.

O BONO

Bono, lider i wokalista U2, urodził się w Dublinie jako Paul David Hewson. Edge’a, Larry’ego Mullena i Adama Claytona poznał w szkole, a w 1978 roku założyli U2. W 1980 roku wytwórnia Island Records wypuściła pierwszy album zespołu zatytułowany Boy. Od tamtej pory U2 wydał 14 albumów studyjnych, które sprzedano na świecie w nakładzie 157 milionów egzemplarzy. Pismo muzyczne Rolling Stone nazwało koncerty U2 „show, z którym nic nie może się równać". Trasa koncertowa 360º (2009-2011) ustanowiła, niepobity dotąd rekord pod względem dochodów brutto. U2 otrzymało liczne nagrody, w tym 22 Grammy, nominację do Academy Award, Amnesty International Ambassador of Conscience Award oraz nagrodę BRIT za „Wybitny wkład w muzykę brytyjską". Po raz pierwszy wyróżniono w ten sposób nie-brytyjski zespół. W 2005 roku U2 wprowadzono do Rock n’Roll Hall of Fame.

Równolegle do występów w U2 Bono podejmował ważne inicjatywy jako aktywista i działacz społeczny. W 2000 roku stanął na czele kampanii Drop the Debt. Następnie, w ramach walki z HIV/AIDS oraz skrajnym ubóstwem, został współzałożycielem siostrzanych organizacji ONE i (RED)ONE. ONE zrzesza miliony ludzi pragnących walczyć ze skrajnym ubóstwem i chorobami, którym można zapobiec. W ramach ONE Bono lobbował u przywódców i prawodawców na całym świecie, pomagając wdrożyć takie programy jak U.S. PEPFAR AIDS, dzięki któremu na przestrzeni minionych 20 lat uratowano życie dziesiątków milionów ludzi. Program (RED) współpracuje z firmami na rzecz podniesienia świadomości publicznej na temat AIDS i zbiera datki na rzecz walki z tą chorobą. Dotychczas wygenerowano ponad 700 milionów dolarów dla Światowego Funduszu Zdrowia, aby walczyć i zapobiegać AIDS w Afryce. Od 2020 roku ONE i (RED) walczą też z COVID-19 i negatywnymi wpływami tej choroby na kraje rozwijające się.

REKLAMA

W 2016 roku Bono stał się współzałożycielem The Rise Fund, funduszu o zasięgu światowym, inwestującego w przedsiębiorcze firmy, wywierające pozytywny wpływ społeczny i klimatyczny, działając wspólnie z Sustainable Development Goals.

Za swoją muzykę i działalność Bono został uhonorowany licznymi nagrodami, w tym: Freedom of the City of Dublin (z U2), Medalem Honorowym Chile imienia Pablo Nerudy, Orderem Legii Honorowej Republiki Francuskiej. Honorowym tytułem szlacheckim Wielkiej Brytanii, Fulbright Association Prize za International Understanding oraz Tytułem Człowieka Roku Czasopisma TIME (razem z Billem i Melindą Gates). Bono mieszka w Dublinie z żoną Ali Hawson.

O ALFRED A. KNOPF I PENGUIN RANDOM HOUSE:

Alfred A. Knopf jest wydawnictwem należącym do Knopf Doubleday Publishing Group, która jest oddziałem Penguin Random House, LLC. Ich spółką macierzystą jest międzynarodowy koncern medialny Bertelsmann AG.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory