Mick Jagger świętuje! Bujne życie lidera The Rolling Stones

REKLAMA
Mick Jagger 26 lipca 2023 roku obchodzi 80. urodziny! Legendarny muzyk wykreował wiele hitów wraz z zespołem The Rolling Stones. Co więcej, jest niezaprzeczalną ikoną popkultury w imię hasła "sex, drugs & rock'n'roll".
REKLAMA

Większość osób wśród najlepszych showmanów i frontmanów w historii muzyki wymieni Micka Jaggera w samej czołówce. W końcu od lat 60. nieustannie i nieustraszenie działa na scenie oraz dostarcza radości swoim fanom. 

REKLAMA

Nie można zapominać oczywiście też o świetnej muzyce z wachlarza rocka, r’n’b, bluesa i soulu, jaką artysta skomponował wraz ze swoim kolegą z The Rolling Stones, gitarzystą Keithem Richardsem. Jagger jest też autorem tekstów. 

Zobacz także: Slash o filmie na temat Guns N' Roses. "Nie chcę być tego częścią"

Urodziny Micka Jaggera. Skończył 80 lat! 

Dziś Mick Jagger obchodzi 80. urodziny. Kiedyś nie stronił od wszelkich używek. Według dziennikarza muzycznego Piotra Metza, to właśnie on jest prawdziwym uosobieniem hasła "sex, drugs & rock’n’roll". Jak można przeczytać w biografii "To tylko rock’n’roll (Zawsze The Rolling Stones)", kilkukrotnie wraz z kolegami z kapeli trafiał do aresztu z powodu narkotyków.  

REKLAMA

I choć papierosy, alkohol oraz narkotyki muzyk ograniczył już wiele lat temu, to wciąż ma umiłowanie do dobrej, hucznej zabawy. Według angielskiej prasy gwiazdor miał świętować swoje 80. urodziny wraz z blisko 300 gośćmi w ogrodzie botanicznym Chelsea Physic Garden w Londynie. Podkreślano, że podczas imprezy zostanie wzniesiony toast za Charliego Wattsa, zmarłego w 2021 r. perkusistę Stonesów. 

Bogate życie lidera The Rolling Stones 

Jagger urodził się 25 lipca 1943 r. w podlondyńskiej miejscowości Dartford. Ma młodszego o 4 lata brata Chrisa. Wychowywali się w rodzinie ze średniej klasy. Ich ojciec Basil był nauczycielem w-fu, a mama Eva fryzjerką.  

Od początku było wiadomo, że Mick będzie gwiazdą. Występował w chórze kościelnym, potem jako nastolatek każdą wolną chwilę poświęcał na muzykę. Ucierpiała na tym jego edukacja, bo w 1963 r. przerwał studia z rachunkowości i finansów na London School of Economics. 

Zobacz także: Kill 'Em All" ukazało się 40 lat temu! Metallica świętuje

REKLAMA

Jednak to pozwoliło 20-letniemu wówczas Jaggerowi na rozwój prawdziwej pasji i robienie muzycznej kariery wraz ze swoim kumplem Keithem Richardsem. Choć znali się od szóstego roku życia, to nie widzieli się przez długi czas. Ponownie siły połączyli dopiero w 1961 r. po przypadkowym spotkaniu w pociągu.  

Obaj byli absolutnie zapatrzeni w prawdziwe ikony bluesa, r’n’b i rock’n’rolla takie jak Muddy Waters i Chuck Berry. Dało się to łatwo usłyszeć w ich twórczości. Kiedy Jagger rzucił studia, już od roku był w The Rolling Stones. Dołączył do nowopowstałej grupy Briana Jonesa wraz z Keitherm w czerwcu 1962 r., a już miesiąc później dali pierwszy koncert w słynnym Marquee Club. 

Stonesi starzy, ale jarzy 

The Beatles rozpadli się w drobny mak po zaledwie dekadzie działalności. Tym czasem ich najwięksi muzyczni rywale z okresu brytyjskiej inwazji, a więc Stonesi, nie odpuścili. I wciąż nie odpuszczają, od ponad 60 lat... 

W tym czasie nagrali oszałamiające 25 albumów, sprzedali blisko 250 mln płyt na całym świecie i byli wielokrotnie nagradzani, w tym Grammy.  

REKLAMA

Do dziś wciąż regularnie koncertują, nawet po śmierci Wattsa. Jedyną istotną przerwę mieli w drugiej połowie lat 80., kiedy Jagger nie mógł się dogadać w sprawie pieniędzy i roli lidera z Richardsem. Jednak w końcu obaj zrozumieli, że w grupie idzie im lepiej niż solowo.  

Ich współpracy zawdzięczamy choćby takie hity jak: "Paint It Black", ("I Can’t Get No) Satisfaction", "You Can’t Always Get What You Want", "Under My Thumb", "Angie", "Sweet Virginia", "Anybody Seen My Baby".  

Warto też odnotować "Livin In a Ghost Town", które powstało podczas lockdownu w trakcie pandemii koronawirusa.  

Zobacz także: Skrzypaczka zagrała wielki hit Led Zeppelin. Musicie to usłyszeć!

REKLAMA

Jaggger stworzył też cztery solowe albumy. Miało to miejsce w czasie pięcioletniego rozbratu ze Stonesami, ale także jeszcze w 1993 i 2001 r. Charyzmatyczny muzyk współpracował ponadto z kilkoma innymi znanymi artystami. Wszyscy chyba znamy pochodzące z 1985 r. "Dancin’ in the Streets", w którym Jagger wystąpił z Davidem Bowiem.  

Życie prywatne Jaggera 

Zgodnie z mottem "sex, drugs & rock’n’roll" w życiu Jaggera nie brakowało także tego pierwszego. Miał on na swoim koncie wiele związków, jedno małżeństwo (które przetrwało rok) i mnóstwo romansów.   

Co więcej, dorobił się ośmiorga dzieci z pięcioma różnymi kobietami. W 1971 r. córkę Jade Sheena Jezebel urodziła Jaggerowi jego ówczesna żona: modelka Biancą Pérez-Morą Macías. W 1984, 1986, 1992 i 1997 r. z jego związku z Jerry Hall przyszły na świat odpowiednio Elizabeth Scarlett, James Leroy Augustin, Georgia May i Gabriel Luke.  

Z modelką Lucianą Morad muzyk ma syna Lucasa Maurice’a (ur. W 1999 r.). Ostatnia pociecha Jaggera, syn Deveraux Octavian Basil, przyszedł na świat... w 2016 r. Wówczas 73-letniemu Jaggerowi dziecko urodziła o 44 lata młodsza od niego partnerka, tancerka baletowa Melanie Hamrick, z którą jest do dziś.  

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory