Ostatni album Nirvany "In Utero" doczeka się reedycji. Z okazji 30. urodzin ukaże się w wersji Deluxe.

REKLAMA
"In Utero" był ostatnim studyjnym krążkiem grunge'owych legend z Nirvany. Wydany został 21 września 1993 roku, dokładnie niespełna kilka miesięcy przed śmiercią lidera grupy - Kurta Cobaina.
REKLAMA

Nirvana zrewolucjonizowała światowy rynek muzyczny. Pochodzący z małego, robotniczego amerykańskiego miasteczka Aberdeen muzycy w poszukiwaniu szczęścia na muzycznej scenie wyruszyli do nieco większego miasta, Seattle.  

REKLAMA

Zobacz także: Dolores O'Riordan, silna kobieta z mroczną przeszłością. Demony z dzieciństwa towarzyszyły jej do końca

W Seattle działało już kilka zespołów, które zaczęły rewolucjonizować rynek muzyczny i wypychać z głównego nurtu, popularny w latach 80. glam metal.  Nirvana pierwszy album „Bleach" wydała w 1989 roku, dołączając do stajni Sub Pop, czyli do wytwórni rezydującej właśnie w Seattle, z którą kontrakt wcześniej podpisali między innymi Soundgarden. 

1991, czyli najważniejszy rok w historii muzyki 

Rok 1991 okazał się być najważniejszym w historii muzyki. To właśnie w tym roku ukazał się najważniejsze albumy wszech czasów, czyli „Badmotorfinger" Soundgarden oraz „Ten" Pearl Jam. Jednak to drugi studyjny album Nirvany zatytułowany „Nevermind", który ukazał się 24 września, okazał się być tym, dzięki któremu cały świat usłyszał o Seattle. 

Zobacz także: Wzruszający hołd Paula McCartney'a dla Jimmy'ego Buffetta. "Miał niezwykłą żądzę życia"

REKLAMA

„In Utero" z okazji 30. rocznicy wydania doczeka się reedycji 

Podobnie, jak wcześniej „Nevermind", także ostatni studyjny album zespołu doczeka się specjalnej wersji z racji 30. rocznicy jego wydania.  

 

Choć album nie powtórzył sukcesu poprzedniego krążka, nadal jest on bardzo ważną pozycją w dyskografii zespołu. Niespełna pół roku po wydaniu albumu, lider i wokalista Nirvany, który nie radził sobie z popularnością, popełnił samobójstwo, a ostatni singiel, który miał promować krążek, czyli „Pennyroyal Tea" nie został wydany. 

Zobacz także: Kim Thayil kończy 63 lata. Takie osiągnięcia ma gitarzysta Soundgarden

„In Utero" Delux box z niepublikowanymi do tej pory utworami 

Kurt Cobain był niezwykle płodnym muzykiem. Pisał niemalże bez ustanku, a wiele jego pomysłów z racji jego przedwczesnej śmierci nie ujrzało światła dziennego. Reedycja ostatniego albumu studyjnego legendarnej grupy z pewnością ucieszy fanów zespołu.  

REKLAMA

Oprócz utworów z podstawowej wersji płyty, w specjalnym boxie, który będzie wydany zarówno w formie vinyli, jak i CD, usłyszymy aż 53 niepublikowane wcześniej nagrania, które z jakiegoś powodu nigdy nie znalazły się na żadnej z płyt zespołu. Nie lada gratką będą też nagrania koncertowe z okresu 1993-1994, między innymi z europejskiej trasy zespołu w Rzymie, a także z Nowego Jorku, Los Angeles i Seattle.  

Fani Nirvany w pakiecie dostaną również książkę, w której znajdą się fotografie zespołu oraz repliki koncertowych plakatów.  

Specjalna wersja płyty „In Utero" ukaże się 27 października. 

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory