Największy hit Janis Loplin to cover! Tak brzmi oryginał

REKLAMA
Janis Joplin to legenda światowej muzyki. Jej niezwykły głos i sceniczna osobowość do dziś budzą podziw! Jednym z największych przebojów artystki jest "Piece of my heart". Nie każdy wie, że nie jest to jej oryginalny utwór!
REKLAMA

Janis Joplin odeszła w 1970 roku. Zaledwie dwa lata wcześniej zaśpiewała utwór, który stał się jednym z jej największych przebojów. Artystka rozsławiła „Piece of my heart", którą wiele osób do dziś uważa za jej autorski przebój, który grała wraz z Big Brother and the Holding Company. Niewiele osób wie, że ten utwór to cover.

REKLAMA
 

Zobacz także: Niilo Sevänen - Insomnium: Właśnie spełnia się moje marzenie z dzieciństwa [WYWIAD]

Oryginalnie legendarna piosenka powstała rok wcześniej, w 1967 roku. Napisał ją Jerry Ragovoy i Bert Berns, a zaśpiewała Erma Franklin. Numer ekspresowo trafił na 10. miejsce listy przebojów Billboard Hot Rhythm & Blues Singles w Stanach Zjednoczonych.

Co więcej, orginalna wersja „Piece of my heart" dostała nominację do Grammy Award for Best Female R&B Vocal Performance. Wykonanie starszej siostry Arethy Franklin zyskało popularność w USA, Kanadzie, ale też Europie. Największą sławę przyniosło jej jednak wyjątkowe wykonanie Janis Joplin, która oczarowała publiczność wyjątkowym wokalem.

Wielki sukces coveru

REKLAMA

Piosenka pochodzi z albumu grupy Big Brother and the Holding Company pt. „Cheap Thrills", nagranego w 1968 roku i wydanego przez Columbia Records. Nie obyło się bez sukcesów. Wykonanie Joplin zajęło 12. miejsce na liście przebojów US Billboard Hot 100.

Interpretacja Janis została okrzyknięta mianem „dynamitu". Mówiono również, że „ten hałaśliwy taniec podbije listę przebojów Hot 100".

Zobacz także: Krzysztof Zalewski ma starszego brata. Nie znali się przez 18 lat

Reakcja Ermy Franklin na wykonanie młodszej koleżanki może wydać się zaskakująca. Miała bowiem powiedzieć, że na początku nie rozpoznała swojej piosenki. Dlaczego? Wszystko przez układ wokalny.

REKLAMA
Erma powiedziała, że słyszała w radiu „Piece of My Heart" Janis Joplin, kiedy został wydany, i nie rozpoznała go ze względu na aranżację wokalną. Niedawno obejrzała film dokumentalny o Joplin i uważa, że była bardzo utalentowaną i pełną uczuć piosenkarką – czytamy w archiwalnym artykule na Blues Music Now.
 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory