Ukraina broni się już dwa lata. "Give peace a chance" na antenie Rock Radia

REKLAMA
24 lutego, w drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę na antenie Rock Radia ponownie zabrzmi słynny protest song Johna Lennona - "Give peace a chance".
REKLAMA

24 lutego br., punktualnie o 9:45 (GMT + 1), na antenach polskich stacji radiowych zabrzmi utwór „Give Peace A Chance" Johna Lennona. To symboliczny gest solidarności z narodem ukraińskim, a także wyraz sprzeciwu wobec wojny i okrucieństwa wojsk rosyjskich.

REKLAMA

Właśnie w ten symboliczny sposób radiowcy chcą wyrazić solidarność z Ukraińcami, zmagającymi się z wojną. Podobny gest, polegający na jednoczesnej emisji tej piosenki, rozgłośnie z całej Europy wykonały 4 marca 2022 roku.

Zobacz także: Książę ciemności Ville Valo przywraca sylwestrową tradycję. Helldone 2023 przyciągnął do Helsinek fanów z całego świata [RELACJA]

Radiowcy w Polsce solidarni z Ukrainą

Akcja jest wspólną inicjatywą największych komercyjnych nadawców radiowych w Polsce: Grupy Eurozet, Grupy RMF i Grupy Radiowej Time. W tym roku do tego grona dołączyło również Polskie Radio. Pomysł wspólnego grania najsłynniejszego antywojennego protest songu powstał w 2022 roku tuż po wybuchu wojny w Ukrainie, a inicjatorem była niemiecka rozgłośnia lokalna Radioeins (rdd). 4 marca 2022 w akcji wzięło udział ponad 150 stacji radiowych w całej Europie. Od tego czasu akcja kontynuowana jest w Polsce.

Wspólna emisja o jednej porze protest songu „Give Peace A Chance" na antenach stacji radiowych to symboliczne przypomnienie słuchaczom w całej Polsce o trwającej od dwóch lat okrutnej wojnie za naszą wschodnią granicą. To pokazanie jedności i głośnego sprzeciwu wobec rosyjskiego barbarzyństwa i imperializmu putinowskiej Rosji. To w końcu symboliczny gest solidarności i wsparcia świata radiowego dla narodu ukraińskiego w tym trudnym dla niego czasie – informują nadawcy.

REKLAMA

Zobacz także: Peter Tägtgren: Nie piszę muzyki po to, aby jakiś kawałek stał się hitem [WYWIAD]

John Lennon i „Give peace a chance" przeciwko wojnie

„Give Peace A Chance" to utwór nagrany przez Johna Lennona już po rozpadzie The Beatles, w lipcu 1969 roku. Piosenka powstała podczas sesji w pokoju hotelowym numer 1472 w hotelu Queen Elizabeth’s Hotel w Montrealu,  jako wyraz sprzeciwu wobec wojny w Wietnamie. John Lennon i jego żona Yoko Ono przebywali w tym pokoju hotelowym (a konkretnie w łóżku) przez 8 dni z rzędu – był to ich protest przeciwko wojnie w Wietnamie oraz działanie na rzez pokoju na świecie. Z czasem piosenka stała się kultowym, antywojennym hymnem przywoływanym w czasie różnych konfliktów zbrojnych. W rocznicę brutalnej agresji wojsk Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku i pochłonęła już tysiące niewinnych istnień, polskie rozgłośnie radiowe wyrażą swój sprzeciw wobec tych działań, wspólnie odtwarzając na antenie utwór Johna Lennona.

Zobacz także: Niilo Sevänen - Insomnium: Właśnie spełnia się moje marzenie z dzieciństwa [WYWIAD]

 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory