Rammstein oskarżony o plagiat. Sprawa skończy się w sądzie

REKLAMA
Jakiś czas temu media obiegła informacja, że niemiecka formacja Rammstein splagiatowała utwór innej grupy. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie. "Nie jest możliwy zwykły zbieg okoliczności" - czytamy w oficjalnym piśmie od prawników oskarżającego zespołu.
REKLAMA

Rammstein to niemiecki zespół industrial metalowy, nurtu Neue Deutsche Härte. Grupa powstała w 1994 roku i nie musiała czekać długo na sukces. W tym samym roku wygrali konkurs dla amatorskich zespołów w Berlinie, co dało im możliwość nagrania kilku utworów na płycie demo w profesjonalnym studio nagraniowym.

REKLAMA

Prawdziwy rozgłos Rammstein zdobył w 1997 roku, tuż po wydaniu albumu „Sehnsucht". Płyta odniosła prawdziwy sukces i do dziś jest najlepiej sprzedającym się krążkiem zespołu. W samych Stanach Zjednoczonych rozeszła się w rekordowym nakładzie aż miliona egzemplarzy! Jednymi z najpopularniejszych utworów zespołu są „Sonne", „Du hast" czy „Deutschland". To właśnie ta ostatnia piosenka stała się w ostatnim czasie obiektem wzmożonego zainteresowania. Wszystko za sprawą oskarżeń o rzekomy plagiat.

Zobacz także: Przebój The Beatles w wersji country. Beyonce zaskoczyła coverem

Wszystko zaczęło się w 2020 roku, kiedy to fani zespołu Rammstein oskarżyli grupę Ninja Cyborg o plagiat utworu „Deutschland". Jak się jednak później okazało „splagiatowany" utwór „The Sunny Road" powstał wcześniej niż piosenka niemieckiego zespołu.

Rammstein pozwany do sądu

Członkowie oraz przedstawiciele zespołu Ninja Cyborg twierdzą, że niemiecka grupa zbyt wyraźnie zainspirowała się ich utworem podczas tworzenia swojej piosenki. „The Sunny Road" powstał w 2018 roku, podczas gdy nagrania do „Deutschland" rozpoczęły się w 2019 roku. To dlatego formacja Ninja Cyborg oskarża Rammstein o plagiat. W związku z powyższym sprawa wkroczyła na prawną ścieżkę, a swój finał będzie miała w sądzie. Pierwsza rozprawa ma się odbyć 10 września 2024 roku. Przedstawiciele Ninja Cyborg wystosowali już pismo w tej sprawie.

REKLAMA

Zobacz także: Rock'and'roll się skończył? Janusz Panasewicz ma jasną opinię

Wyznaczony przez paryski sąd apelacyjny ekspert muzyczny stwierdził, że Rammstein celowo zapożyczył riff i inne elementy melodyczne „Sunny Road" i wykorzystał je w „Deutschland" oraz że „nie jest możliwy zwykły zbieg okoliczności" zważywszy na zbyt dużą liczbę punktów wspólnych – napisali w swoim oficjalnym oświadczeniu prawnicy Ninja Cyborg.

Z komunikatu prasowego wystosowanego przez prawników Ninja Cyborg, jasno wynika, że zespół ma podstawy do wystosowania pozwu. Zespół Rammstein jak dotąd nie odniósł się jeszcze do całej sprawy.

Zobacz także: Bruce Dickinson o rozłamie w Iron Maiden. "Buntowaliśmy się przeciwko temu"

 

Zobacz także: Portret McCartneya trafił na aukcję. Zablokowano go, bo był "niepochlebny"

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory