Wtedy ostatni raz grali w kultowym składzie. Cobain "pożegnał się" tym numerem

REKLAMA
Kurt Cobain targnął się na własne życie 5 kwietnia 1994 roku. Zaledwie miesiąc wcześniej amerykański muzyk i prekursor alternatywnego rocka koncertował po największych światowych miastach. To właśnie tę piosenkę zaśpiewał jako ostatnią.
REKLAMA

Od śmierci Kurta Cobaina minęło dokładnie trzydzieści lat. Amerykański piosenkarz i muzyk grunge’owy odebrał sobie życie 5 kwietnia 1994 roku w Seattle. Jeszcze miesiąc przed tragicznymi wydarzeniami, u boku pozostałych członków Nirvany, zagrał ostatni koncert na międzynarodowej trasie. Jaki numer wybrzmiał wówczas ze sceny?

REKLAMA

Nirvana zmieniła oblicze muzyki

W 1987 roku Kurt Cobain, Krist Anthony Novoselic, a także Aaron Burckhard podjęli decyzję, która nieodwracalnie wpłynęła na późniejsze oblicze muzyki rozrywkowej. Właśnie wtedy w amerykańskim miasteczku Aberdeen powstała kapela pod nazwą Nirvana. Rockowy zespół już za sprawą debiutanckiego krążka zyskał ogólnoświatową sławę.

Zobacz także: Brytyjczycy zdecydowali. Tego hitu najchętniej słuchali przez ostatnie 50 lat

Nirvana opublikowała pierwszy album studyjny „Nevermind" w 1991 roku. Uznaniem cieszył się w szczególności drugi singiel promujący płytę, a mianowicie kultowy dziś „Smells Like Teen Spirit". Popularność rockowej formacji szybko urosła do niewyobrażalnej skali. 

REKLAMA

Kurt Cobain – jako wokalista i gitarzysta Nirvany – z dnia na dzień stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów, a jednocześnie prekursorem stylu grunge.

Ten numer wykonał jako ostatni

Wbrew pozorom gigantyczny sukces Nirvany nie wpłynął dobrze na życie jej lidera. Kurt Cobain już w młodości cierpiał na chroniczne bóle żołądka. Jak twierdził, tylko narkotyki pomagały mu w uśmierzeniu bólu.

Sława, kariera i życie gwiazdy rock’n’rolla wcale nie ułatwiały walki z nałogiem. Na przestrzeni lat uzależnienie pogłębiało się, a muzyk również z trudem wychodził na scenę.

Zobacz także: Znany wokalista zaskoczył. Linkin Park wróci na scenę z kobietą?

REKLAMA

Nirvana wraz z początkiem 1994 roku wyruszyła w tournée promujące „In Utero". 1 marca Kurt Cobain z pozostałymi muzykami legendarnego składu wystąpili w Monachium.

Zmęczenie, a także coraz to pogarszające się samopoczucie muzyka było widoczne gołym okiem. „Gdyby ktoś umarł, dalej musielibyśmy grać te koncerty?" – miał pytać w tamtym czasie.

Jako ostatnia w repertuarze widniała piosenka „Heart-Shaped Box". To właśnie tę piosenkę Kurt Cobain zaśpiewał publicznie jako ostatnią. Posłuchajcie fragmentu ostatniego koncertu Nirvany:

 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory