Lady Pank to tylko ułamek. Borysewicz współpracował z najlepszymi

REKLAMA
Jan Borysewicz to ikona grupy Lady Pank. Okazuje się, że artysta nie spoczywał na laurach, a przeboje, które nagrał z zespołem są jedynie ułamkiem jego muzycznej spuścizny. Muzyk nawiązał bowiem wiele wyjątkowych współprac. Oto pięć albumów, na których złożył swoją cegiełkę. Posłuchajcie!
REKLAMA

Jan Borysewicz jest jednym z najsłynniejszych polskich gitarzystów. Artysta włożył olbrzymi wkład w rozwój muzyki rockowej. Zawdzięczamy mu bowiem wiele wyjątkowych przebojów. Choć dziś kojarzymy go głównie z zespołu Lady Pank, okazuje się, że jest niezwykle płodnym muzykiem. W ciągu swojej kariery nawiązał bowiem liczne współprace z innymi, słynnymi wykonawcami. Jego gra uświetniła wiele polskich albumów.

REKLAMA

Jan Borysewicz przyszedł na świat 17 kwietnia 1955 roku we Wrocławiu. Już od dziecka przejawiał wyjątkowy talent do muzyki. Miał z nią bowiem bliski kontakt, za sprawą swojego taty, perkusisty i członka zespołu jazzowego, Michała Borysewicza. Nastoletni Janek rozpoczynał muzyczną drogę od nauki gry na bębnach. Uczestniczył także w słynnych warsztatach muzycznych w Chodzieży, prowadzonych przez Janusza Stefańskiego.

Zobacz także: Hetfield z nowym tatuażem. Tusz zmieszał z prochami Lemmy'ego

Zainteresowanie gitarą przyszło dopiero po czasie, za sprawą starszego brata artysty, Andrzeja. To on miał nauczyć go pierwszych akordów, a następnie oddał pałeczkę bardziej doświadczonemu nauczycielowi z domu kultury. Podczas jednego z występów został dostrzeżony przez piosenkarza Jacka Barana, który złożył mu propozycję nie do odrzucenia. 17-letni Jan Borysewicz został wówczas muzykiem zespołu Nurt.

Po koncertach w NRD, przyszedł czas na zmianę formacji. Jan Borysewicz postanowił zasilić grupę Super Pakt, a w 1975 roku dołączył do Apokalipsy, którą przewodził Ireneusz Dudek. Podczas jednego z koncertów, gitarzystę zauważyli muzycy z Budki Suflera i zaproponowali mu członkostwo. Artysta grał w legendarnym zespole do 1981 roku i nagrał z nim trzy albumy: „Ona przyszła prosto z chmur", „Za ostatni grosz", a także „Na brzegu światła".

REKLAMA

Zobacz także: Courtney Love ostro podsumowała współczesne gwiazdy. "Nie jest ważna"

Już w owym czasie, Jan Borysewicz starał się wypracować swój własny styl, który nie do końca wpisywał się w muzykę, jaką grała Budka Suflera. Dużo komponował i skłaniał się bardziej w kierunku rocka z elementami punku. Muzyk doszedł wówczas do wniosku, że najwyższy czas na założenie własnej formacji.

Tak wyglądały początki Lady Pank

Tuż po opuszczeniu Budki Suflera, artysta brał udział w sesjach nagraniowych do albumu „Układy" Izabeli Trojanowskiej. To wówczas powstał także hit „Mała Lady Punk". Piosenka spotkała się z ogromnym entuzjazmem i przypadła słuchaczom do gustu. Sukces utworu zachęcił Jana Borysewicza do kontynuowania dobrej passy. Tak właśnie powstał znany dziś wszystkim zespół Lady Pank.

Choć muzyk bardzo lubi śpiewać, postanowił oddać mikrofon Januszowi Panasewiczowi, który idealnie sprawdził się w roli wokalisty. Oprócz artystów w pierwszym składzie znaleźli się dodatkowo Paweł Mścisławski, Jarosław Szlagowski oraz Edmund Stasiak. Muzycy wydali wspólnie swój pierwszy krążek, zatytułowany „Lady Pank".

REKLAMA

Zobacz także: Niech żyje rock'n'roll! 60 lat temu świat usłyszał o The Rolling Stones

Płyta osiągnęła wielki sukces komercyjny i zapewniła zespołowi miejsce na piedestale najlepszych polskich zespołów rockowych. Obecnie w skład formacji wchodzą Kuba Jabłoński, Krzysztof Kieliszkiewicz, Janusz Panasewicz, a także Jan Borysewicz. Podczas swojej wieloletniej kariery, artyści zgromadzili ogromny dorobek artystyczny. Do tej pory, mają na koncie już ponad dwadzieścia wydawnictw! Najnowsze z nich to krążek zatytułowany MTV UNplugged. Album jest zapisem koncertu, który odbyła grupa.

Jan Bo, czyli Borysewicz solo

W 1988 roku, Jan Borysewicz postanowił oddzielić własną twórczość od działalności muzycznej Lady Pank. Rozpoczął wówczas solowy projekt pod nazwą Jan Bo, w ramach którego wydał pięć krążków. Najpopularniejsze utwory tego zespołu to „Na drugi raz", „Bananowy dżem", „Super dzień", „Kawa i dym", „Oddać siebie", a także „Smutek duszy".

 

Zobacz także: Największy hit Nickelback w nowej odsłonie. Wszystko za sprawą... znanego wykonawcy country

REKLAMA

Po dziś dzień, muzyk chętnie udziela się w różnych projektach artystycznych i zawiązuje współpracę z innymi wykonawcami polskiej sceny muzycznej. Grywa także jako muzyk sesyjny.

Z kim współpracował Jan Borysewicz? 5 albumów, w których udzielał się muzyk

  1. „Iza" – To debiutancka płyta Izabeli Trojanowskiej, na której możemy usłyszeć grę muzyka.
  2. „Obywatel G.C." – To pierwszy, okrzyknięty mianem legendarnego, krążek Grzegorza Ciechowskiego.
  3. „Złe słowa" – To album Jacka Skubikowskiego. Jan Borysewicz wielokrotnie współpracował z muzykiem również podczas nagrywania albumów Omen i Uczciwa bieda.
  4. „Love" – Jest to pierwszy krążek Edyty Bartosiewicz. Borysewicz brał udział w nagraniach utworów „Emmilou", „Blues for You", „Good Bye to the Roman Candles", a także „Take My Soul with You".
  5. „Urszula akustycznie" – To sentymentalny krążek Urszuli Beaty Kasprzak. Muzyk gościł na nagraniu datowanym na 22 sierpnia 1996 roku w Studiu Rembrandt, należącym do Polskiego Radia Białystok.
 

Zobacz także: Jary świętuje jubileusz. Tego nie wiesz o jego największym hicie

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory