Znaleźli ją po 50 latach. Gitara po The Beatles trafi na aukcję

REKLAMA
The Beatles to legendarny zespół i królowie rock'n'rolla. Pamiątki związane z formacją są warte fortunę! Niebawem na aukcję trafi słynna gitara, której używał John Lennon, ale też George Harrison. Instrument zaginął 50 lat temu. Odnalazł się przypadkiem!
REKLAMA

The Beatles to bezsprzecznie jeden z najbardziej cenionych i wpływowych zespołów w historii muzyki. Także prawdopodobnie najpopularniejszy. W końcu to on dzierży rekord liczby sprzedanych płyt. Grupa w ciągu dekady działalności nagrała 12 albumów, które wraz z singlami rozeszły się w aż 600 mln egzemplarzy.

REKLAMA

Zobacz także: Ta piosenka Lady Pank nie spodobała się Służbie Bezpieczeństwa. "To był ewidentny komentarz"

John Lennon, Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr stworzyli również najwięcej przebojów. Na czele z nieśmiertelnymi „Yesterday", „Let It Be", „Hey Jude", „Come Together", „All You Need Is Love" czy „Help!".

"Help!" - instrument związany z albumem

W 1965 r. premierę miała wyreżyserowana przez Richarda Lestera słynna komedia muzyczno-przygodowa pt. „Help!". Fabuła filmu skupiała się właśnie wokół The Beatles. Lennon, McCartney, Harrison i Starr zagrali oczywiście główne role.

REKLAMA

Ścieżka dźwiękowa do tego obrazu została później wydana jako album o tym samym tytule. Krążek „Help!" był piątym w dorobku legendarnej „czwórki z Liverpoolu". Teraz na aukcję trafi ważny instrument związany zarówno z filmem, jak i płytą.

Zobacz także: Album, który zapewnił im sławę. The Rolling Stones znaleźli się na szczycie

Chodzi o wyprodukowaną na początku lat 60. 12-strunową gitarę akustyczną Hootenanny firmy Framus. Pojawiała się ona w rzeczonym filmie – grał na niej John Lennon w piosence „You’ve Got To Hide Your Love Away". On też nagrał na niej partie do studyjnych wersji utworów z płyty: „Help!", „It’s Only Love" i „I Just Seen A Face".

Instrument ponadto był użyty przez George Harrisona w kawałkach „Norwegian Wood" i „Girl" pochodzących z kolejnego krążka The Beatles pt. „Rubber Soul".

REKLAMA

Aukcja, na której będzie można nabyć rzeczoną gitarę The Beatles, będzie trwała w dniach 29-30 maja w Hard Rock Cafe w Nowym Jorku. Jej organizatorem będzie Julien’s Auctions.

Bardzo cenne znalezisko

Cytowany przez „The Guardian" dyrektor wcześniej wspomnianego domu aukcyjnego, Darren Julien, wyjawił, że instrument niedawno został znaleziony przez przypadek na strychu w jednym z londyńskich domów. Zguba była poszukiwana przez… 50 lat. A właściwie – jej ostatni właściciel, który dostał ją kiedyś od gwiazdora lat 60., Gordona Wallera, zapomniał o tym, że ją posiada.

Znalezienie tego niezwykłego instrumentu jest jak odnalezienie zaginionego obrazu Rembrandta lub Picassa, a mimo to wygląda i gra jak marzenie – ocenili organizatorzy aukcji.

Zobacz także: Deep Purple z wielkim prezentem dla fanów. Nowa płyta w drodze!

REKLAMA

Julien zastrzegł, że eksperci Andy Babiuk i Danny Bennett potwierdzili autentyczność gitary.

Słoje drewna na gitarze są jak odcisk palca, ponieważ nie ma dwóch takich samych gitar (…). Nie tylko struktura drewna idealnie pasuje do gitary, na której grali John i George, ale także maskownica, którą można dokładnie dopasować do zdjęć. Ponieważ gitara nie była naruszana przez około pięćdziesiąt lat, pod względem estetycznym jest w dokładnie takim samym stanie, w jakim była, kiedy grali na niej John i George – tłumaczył Julien.

Wartość słynnej gitary The Beatles, wraz z oryginalnym futerałem, szacuje się na 600-800 tys. dolarów (2,4-3,2mln złotych).

Zobacz także: Ten przebój otworzył im drzwi do międzynarodowej kariery. "Nie sądziliśmy, że będzie takim sukcesem"

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory