Kariera Grzegorza Stróżniaka. Tak stworzył pokoleniowy hymn!

REKLAMA
30 kwietnia 1958 roku w Poznaniu urodził się Grzegorz Stróżniak - wokalista, klawiszowiec, kompozytor, aranżer i lider zespołu Lombard. W dzieciństwie przez dwa lata uczęszczał do poznańskiej szkoły baletowej. To on stworzył piosenkę "Przeżyj to sam". Jak powstał hymn całych pokoleń?
REKLAMA

W III klasie szkoły podstawowej na Osiedlu Kwiatowym zetknął się z nauczycielem muzyki Tadeuszem Barwą-Czerwińskim, dzięki któremu już jako kilkunastolatek grał na akordeonie, perkusji, trąbce, saksofonie i pianinie.

REKLAMA

Będąc 11-latkiem Stróżniak zagrał na trąbce hymn Lecha Poznań podczas meczu, który drużyna rozgrywała. Swój pierwszy zespół założył w 8 klasie szkoły podstawowej. Grywał z kolegami zarobkowo na weselach i podczas tzw. fajfów.

Zobacz także: Serj Tankian wyda nowy album. Znajdzie się na nim utwór stworzony z SOAD

Już w szkole ciągnęło go do muzyki

Po ukończeniu szkoły podstawowej zdał do średniej szkoły muzycznej (specjalność: kontrabas i fortepian), uczył się także w klasie licealnej (kierunek kształcenia: eksploatacja pocztowo-telekomunikacyjna) znajdującej się w Zespole Szkół Zawodowych im. Joachima Lelewela w Poznaniu.

Tam udzielał się w szkolnym zespole muzycznym, kabarecie i w teatrze, występując m.in. podczas szkolnych akademii. W wieku 16 lat skomponował utwór pt. „Ciche marzenia". Piosenka po latach, już z tekstem Andrzeja Sobczaka „Przeżyj to sam", stała się wielkim przebojem i pokoleniowym hymnem.

REKLAMA

Zobacz także: 52 lata temu zapytał o to Jaggera. Błyskotliwa riposta legendy

W 1978 roku rozpoczął naukę w Studiu Sztuki Estradowej, gdzie zdobywał nowe umiejętności muzyczne, takie jak śpiew, kompozycja i choreografia. W tym czasie śpiewał w kwartecie wokalnym Vist oraz występował z Alex Bandem i orkiestrą Zbigniewa Górnego.

Towarzyszył też polskim piosenkarzom, takim jak: Hanna Banaszak, Ewa Bem, czy Krzysztof Krawczyk, a także Betty Dorsey podczas jej tournée po Polsce.

Kariera muzyka z zespołem Lombard

REKLAMA

W 1981 roku Grzegorz Stróżniak stanął na czele zespołu Lombard, który przyniósł mu największą sławę. Jako lider, kompozytor, wokalista i klawiszowiec zespołu wylansował wiele przebojów i nagrał kilkanaście płyt, sprzedanych w milionowych nakładach. Lombard pod jego kierownictwem zagrał tysiące koncertów w kraju i za granicą, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

Zobacz także: Brian May z Queen wskazał najlepszy riff. "Jest nie do pobicia"

Grzegorz Stróżniak kontynuuje też solową karierę muzyczną, uczestnicząc w różnych projektach muzycznych oraz koncertując zarówno jako solista, jak i w zespołach. Komponuje muzykę do tekstów wybitnych polskich autorów, współpracując m.in. z Teatrem Polskim w Poznaniu.

Jego twórczość muzyczna przyczyniła się do kształtowania polskiej sceny muzycznej i estradowej w latach 80. i 90. XX wieku, czyniąc go jednym z najważniejszych muzyków tego okresu.

REKLAMA
 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA