Dziś przebój Dire Straits z lat 70. to hit. Sukces zaskoczył wszystkich!

REKLAMA
Kultowy dziś utwór Dire Straits "Sultans Of Swing" obchodzi urodziny. Singiel, który ukazał się na albumie " Dire Straits" wyszedł dokładnie 19 maja 1978 roku. Skuces piosenki zaskoczył wszystkich. Był zupełną, muzyczną nowością!
REKLAMA

Z okazji 46. rocznicy ukazania się singla "Sultans Of Swing" przypominamy historię piosenki. To jeden z największych przebojów grupy Dire Straits. Ukazał się w 1978 roku i szybko podbił listy przebojów.

REKLAMA

Zobacz także: AC/DC znów na scenie. Ten występ zrobił furorę!

Był naprawdę wyjątkowy i odbiegał od muzycznych norm, które ówcześnie panowały. Niczym nie przypominał bowiem stylu punkowego czy disco.

Historia "Sultans Of Swing"

Hit lat 70. i 80. był prosto zaaranżowanym numerem. Rockowy kawałek przyciągał ucho prostymi dźwiękami basu, perkusji i gitar. Do tego tekst, który napisał Mark Knopfler.

W ciemnościach dostajesz dreszczy
W parku pada deszcz, ale w tym samym czasie...
Na południe od rzeki zatrzymujesz się i nasłuchujesz
Band gra Dixie* na cztery czwarte
Słysząc te dźwięki, czujesz się dobrze - zaczyna się tekst utworu.

Choć sama, debiutancka płyta grupy nie była reklamowana, pierwszy singiel dotarł do pierwszych dziesiątek list przebojów w USA i UK.

REKLAMA
Ku zaskoczeniu muzyków stała się przebojem najpierw w Stanach. Radio BBC początkowe niechętne nadawaniu utworu ze względu na zbytnią obfitość słów w nim zawartych zaczęło grać "Sultans of Swing" pod wpływem amerykańskiego sukcesu kompozycji - podaje Polskie Radio.

O czym jest hit DIre Straits?

Tekst przedstawia historię zespołu jazzowego o tytułowej nazwie. Grupa gra w pubach w Londynie. Prezentuje publiczności jazz, który nie był zbyt modny i chwytliwy w ówczesnych czasach. Dla członków Sultans of Swing nie liczy się jednak sława, ale radość z muzykowania.

Zobacz także: Legenda rocka obchodzi 79. urodziny. Tak Pete Townshend zapisał się na kartach historii

W utworze pojawiają się takie postacie jak gitarzysta Georg czy Harry. Knopfler kilkukrotnie zmieniał ich imiona podczas koncertów. Zastępował je imionami członków Dire Straits.

 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory