To najważniejszy album Foo Fighters. "The Colour and the Shape" ma już 27 lat

REKLAMA
20 maja 1997 roku, czyli 27 lat temu, grupa Foo Fighters wydała swój drugi album zatytułowany "The Colour And The Shape". Krążek uzyskał status złotej płyty w Wielkiej Brytanii oraz platynowej płyty w Stanach Zjednoczonych, Australii i Kanadzie.
REKLAMA

Foo Fighters, zespół założony przez Dave'a Grohla, narodził się z popiołów legendarnej grupy Nirvana. Po tragicznej śmierci Kurta Cobaina w 1994 roku, Grohl, były perkusista Nirvany, zdecydował się na nowy początek. W 1995 roku zadebiutował solowym albumem, zatytułowanym "Foo Fighters", nagranym niemal całkowicie przez niego samego.

REKLAMA

Wkrótce do Grohla dołączyli basista Nate Mendel, perkusista William Goldsmith i gitarzysta Pat Smear, co utworzyło pełny skład Foo Fighters. Z takim zestawem muzyków zespół wszedł do studia, by nagrać swój drugi album.

Zobacz także: Dziś przebój Dire Straits z lat 70. to hit. Sukces zaskoczył wszystkich!

"The Colour and the Shape", wydany 20 maja 1997 roku, okazał się kamieniem milowym w historii Foo Fighters. Składający się z 13 utworów krążek zdobył uznanie zarówno krytyków, jak i fanów, a jego produkcja pozwoliła na wypracowanie ostatecznego brzmienia zespołu. Album był nominowany do nagrody Grammy w kategorii najlepszy album rockowy, co podkreślało jego znaczenie w świecie muzyki.

"Everlong" - jeden z najlepszych utworów w dyskografii

Najbardziej rozpoznawalnym utworem z albumu jest bez wątpienia "Everlong". Piosenka stała się dla wielu fanów hymnem i często uznawana jest za jedną z najlepszych w dyskografii Foo Fighters. "Everlong" wyróżnia się intensywnym brzmieniem, emocjonalnym tekstem i wyjątkową melodią, która zapada w pamięć.

REKLAMA

Dave Grohl napisał "Everlong", kiedy przechodził przez rozwód i rozwijał nowe relacje. Wiele z emocji, które przeżywał w tym czasie, znalazło swoje odzwierciedlenie w tekście i tonie piosenki. Chociaż "Everlong" jest pełnym zespołowym nagraniem, początkowo Grohl zarejestrował wersję demo samodzielnie, grając na wszystkich instrumentach. Ta surowa wersja stała się podstawą do dalszej pracy nad utworem.

Teledysk do "Everlong" jest znany z surrealistycznych i humorystycznych elementów. Reżyserowany przez Michela Gondry'ego klip zawiera sekwencje snów i zmieniające się scenariusze, które idealnie oddają niepowtarzalny klimat utworu.

 

"The Colour and the Shape" to album, który ugruntował pozycję Foo Fighters jako jednego z najważniejszych zespołów rockowych lat 90. i początku XXI wieku. Z kawałkami takimi jak "Monkey Wrench", "My Hero" i oczywiście "Everlong", album ten nie tylko zdefiniował brzmienie zespołu, ale także wpłynął na całe pokolenie fanów rocka.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory