30. rocznica śmierci Ryszarda Riedela. Syn ma dla fanów niespodziankę

REKLAMA
W tym roku minie 30 lat, odkąd nie żyje słynny wokalista Dżemu, Ryszard Riedel. Jego syn, Sebastian Riedel - który teraz przewodzi wspomnianej kultowej kapeli - szykuje z okazji tej rocznicy wyjątkowy koncert.
REKLAMA

Ryszard Riedel był postrzegany jako jeden z najlepszych polskich wokalistów w historii. Uznanie dla niego sięgało zresztą poza granice naszego kraju. Oczywiście status legendy zyskał jako frontman i autor tekstów w zespole rockowo-bluesowym Dżem. 

REKLAMA

Zobacz także: Guns N' Roses znów razem! Slash potwierdza: "Próbujemy nagrać płytę"

Burzliwe dzieje Dżemu i śmierć Ryszarda Riedla 

Dżem powołali do życia w 1973 r. bracia Adam i Beno Otrębowie oraz Paweł Berger. Ryszard Riedel zasilił szeregi formacji jeszcze w tym samym roku. Jednak profesjonalną działalność grupa rozpoczęła dopiero niedługo po dołączeniu gitarzysty Jerzego Styczyńskiego, na przełomie lat 70. i 80. 

W kolejnych latach zaczęło się robić o nich głośno dzięki występom na takich festiwalach jak Jarocin. Pierwszą zagraniczną trasę koncertową mieli za sobą jeszcze przed wydaniem debiutanckiej płyty studyjnej. 

"Cegła", bo o niej mowa, wyszła w październiku 1985 r. Wydawnictwo – zawierające takie utwory jak "Whisky" czy "Czerwony jak cegła" – szybko zyskało miano klasyka. Dziś uważa się je za jeden z najlepszych polskich albumów. 

REKLAMA

W okolicach wydania kolejnego krążka, "Zemsty nietoperzy", w 1987 r. zaczęły się pogłębiać problemy wokalisty z narkotykami. Przez to kolejną płytę, "Numero Uno", reszta członków formacji nagrała z Tadeuszem Nalepą, który zastępował wówczas Riedla na koncertach. 

Później Ryszard Riedel zdążył jeszcze nagrać trzy albumy studyjne z Dżemem, zanim zmarł 30 lipca 1994 r. w Chorzowie z powodu niewydolności serca. Jego następcą w kapeli został Jacek Dewódzki. 

W 2001 r. w miejsce Dewódzkiego przyjęto Macieja Balcara. Kolejna zmiana warty nastąpiła w kwietniu 2023 r. Wtedy Balcar na scenie katowickiego Spodka przekazał mikrofon w ręce Sebastiana Riedla, syna Ryszarda Riedla. 

Zobacz także: Dziś przebój Dire Straits z lat 70. to hit. Sukces zaskoczył wszystkich!

REKLAMA

Sebastian Riedel złoży hołd ojcu w wyjątkowym wydarzeniu 

Sebastian Riedel – który przewodzi także kapeli Cree – obwieścił, że z okazji zbliżającej się 30. rocznicy śmierci swojego ojca, chce oddać mu podczas wyjątkowego wydarzenia.  

Drodzy Zapraszam Was wszystkich na szczególne dla mnie wydarzenie upamiętniające mojego Ojca, w XXX rocznicę jego odejścia. Muzyka, którą współtworzył jednak jest wieczna i właśnie poprzez muzykę chciałbym go wspomnieć – zaczął wpis na Facebooku. 

Sebastian Riedel wyjawił, że chodzi o specjalny koncert 21 września w katowickim Spodku w towarzystwie orkiestry AUKSO pod batutą Maestro Marka Mosia. Wśród gości będą Anita Lipnicka, Maciej Maleńczuk czy Adam Nowak z Raz Dwa Trzy. Podczas wydarzenia wystąpi ponadto zespół Dżem. To nie koniec niespodzianek! 

W trakcie koncertu, przy specjalnie stworzonej scenografii, wyświetlone zostaną niepublikowane dotąd filmowe archiwalia (także ze "Spodka"), które sprawią, że On też będzie tego wieczoru z nami... Całość zapowie i poprowadzi Piotr Metz. Do zobaczenia w Spodku, nieprzypadkowym i szczególnym miejscu dla kilku pokoleń fanów – zapowiedział syn Ryszarda Riedla. 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory