Legenda Iron Maiden doceniła Polaka. "Ma w sobie to coś"

REKLAMA
Bruce Dickinson w niedawnym wywiadzie chętnie opowiedział o płytach, które go inspirują. Wokalista Iron Maiden odniósł się też do niektórych okładek, w tym jednej autorstwa Polaka, Rosława Szaybo.
REKLAMA

Wśród najwyżej cenionych wokalistów (nie tylko heavymetalowych) w historii większość osób wymieni słynącego z niemal operowego stylu Bruce’a Dickinsona. Przez 45 lat kariery dorobił się statusu legendy, przede wszystkim jako frontman Iron Maiden.

REKLAMA

Ulubione płyty legendy heavy metalu

Bruce Dickinson został zapytany przez Qobuz o swoje największe inspiracje i ulubione płyty. Wskazał m.in. na "Deep Purple In Rock" Deep Purple, "Powerage" AC/DC, "Sabbath Bloody Sabbath" Black Sabbath oraz "British Steel" Judas Priest.

Zobacz także: Guns N' Roses znów razem! Slash potwierdza: "Próbujemy nagrać płytę"

Przy okazji omawiania tego ostatniego krążka zwrócił uwagę na okładkę, która jest jedną z jego ulubionych. Przedstawia ona dłoń trzymającą żyletkę.

To jedna z ich najlepszych okładek. Wiele z ich okładek była dezorientujących. Patrzyłem np. na „Piont Of Entry" i zastanawiałem się: „co to jest"? Tutaj (w "British Steel" – przyp. red.) od razu wiadomo, co to jest. Widać, że to płyta metalowa. Jest charakterystyczna, ostra. Ma w sobie to coś – stwierdził Bruce Dickinson.

REKLAMA

Za tę kultową okładkę odpowiadał Polak – Rosław Szaybo. Zmarły w 2019 r. artysta łącznie miał na swoim koncie projekty okładek do ponad 2 tys. albumów. W tym krążków największych sław, takich jak The Clash, Elton John, Roy Orbison, Santana, Janis Joplin, Czesław Niemen czy Krzysztof Komeda.

Legenda Iron Maiden w Polsce

Bruce Dickinson stworzył z Iron Maiden jak dotąd 13 albumów. Ma też na swoim koncie płyty z grupą Samson oraz krążki solowe. Ostatni album sygnowany własnym nazwiskiem, „The Mandrake Project", wydał w marcu br.

Wydawnictwo to spotkało się z pozytywnymi ocenami tak od krytyków, jak i słuchaczy.  Teraz 65-letni Brytyjczyk promuje nowy materiał w trasie. Zawita też w jej ramach do Polski. Już 6 czerwca zagra podczas gdańskiego Mystic Festival.

 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory