Dzięki niemu punk rock zadomowił się w Polsce. Wspominamy Roberta Brylewskiego

REKLAMA
Robert Brylewski, urodzony 25 maja 1961 roku, był jedną z najbardziej wpływowych postaci polskiej sceny muzycznej. Jako gitarzysta, wokalista, kompozytor i autor tekstów, przyczynił się do rozwoju i popularyzacji punk rocka i reggae w Polsce. Współtworzył kilka kultowych zespołów, które na trwałe wpisały się w historię rodzimej muzyki alternatywnej.
REKLAMA

Pierwszym znaczącym zespołem, z którym związał się Brylewski, był Kryzys. Zespół powstał w 1978 roku pod nazwą The Boors i szybko zdobył uznanie wśród młodych słuchaczy, stając się jednym z pionierów punk rocka w Polsce. Kryzys był znany z energetycznych, surowych występów oraz tekstów pełnych buntu i krytyki wobec rzeczywistości PRL. Mimo trudności z wydawaniem płyt w Polsce ich muzyka zyskała kultowy status, a koncerty przyciągały tłumy.

REKLAMA

Zobacz także: Klaus Meine świętuje! Śpiewający Skorpion 25 maja kończy 76 lat

W 1981 roku, w wyniku spotkania Roberta Brylewskiego z Tomaszem Lipińskim z zespołu Tilt, powstała Brygada Kryzys. Zespół ten jest uważany za jeden z najważniejszych w historii polskiej muzyki. Ich debiutancki album, często nazywany "Czarną Brygadą", wydany w 1982 roku, stanowił przełomowy moment dla polskiej muzyki alternatywnej. Brygada Kryzys połączyła punk z nową falą, reggae i jazzem, tworząc unikalne brzmienie, które inspirowało kolejne pokolenia muzyków.

Kolejne etapy muzycznej podróży

W połowie lat 80. Brylewski założył zespół Izrael, w którym mógł w pełni realizować swoje fascynacje muzyką reggae. Płyty takie jak "Biada, biada, biada" (1983) i "Nabij faję" (1987) są uznawane za kamienie milowe tego gatunku w Polsce. Zespół promował przesłanie pokoju, miłości i jedności, co wyróżniało go na tle innych grup.

W 1985 roku Brylewski dołączył do zespołu Armia, założonego przez Tomasza Budzyńskiego. Armia połączyła punk rock z elementami hard rocka i muzyki progresywnej, tworząc mroczne i epickie kompozycje. Album "Legenda" (1991) uznawany jest za jedno z najważniejszych wydawnictw w historii polskiego rocka. Charakterystyczne brzmienie gitary Brylewskiego oraz jego wszechstronność muzyczna znacząco przyczyniły się do sukcesu zespołu.

REKLAMA
 

Tragiczna śmierć Roberta Brylewskiego

Robert Brylewski był nie tylko utalentowanym muzykiem. Jego działalność wykraczała dalej – angażował się w projekty teatralne, literackie i filmowe. Był także aktywnym działaczem społecznym, wspierającym inicjatywy związane z wolnością słowa i prawami człowieka.

Brylewski zmarł 3 czerwca 2018 roku po kilkutygodniowej śpiączce. Pięć miesięcy wcześniej został pobity w kamienicy przy ul. Targowej w Warszawie. Zaatakował go Tomasz J., który był pod wpływem alkoholu i narkotyków. Twierdził, że w mieszkaniu znajduje się jego wołająca o pomoc matka. Prokuratura ustaliła, że Tomasz J. zachowałby się podobnie wobec każdego mężczyzny. Tragiczna śmierć Roberta Brylewskiego była zatem wynikiem chorej pomyłki.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory