"Bóg chroni królową" od niemal pół wieku. Wielki hit Sex Pistols był na cenzurowanym!

REKLAMA
Sex Pistols wydali "God Save The Queen" dokładnie 27 maja 1977 roku z okazji srebrnego jubileuszu królowej Elżbiety II. Był to ich drugi singiel, który znalazł się później na ich jedynym albumie studyjnym "Never Mind the Bollocks, Here's the Sex Pistols".
REKLAMA

Sex Pistols to niekwestionowane legendy sceny punkrockowej. Zespół uważany jest bowiem za inicjatora ruchu punk i tego gatunku muzycznego w Wielkiej Brytanii. Formacja z kilkoma przerwami jest na scenie od 1975 roku. Po ostatnim wznowieniu działalności w 2007 roku nieprzerwanie gra do dzisiaj. 

REKLAMA

Sex Pistols wywołali skandal 

"God Save the Queen" został wydany w 1977 roku na Wyspach Brytyjskich. Singiel wzbudzał wiele kontrowersji, dlatego też jego emisja w telewizji oraz radiu była zakazana. Atmosfera wokół wydawnictwa była tak napięta, że nawet niektóre sklepy muzyczne odmawiały jego sprzedaży. Natomiast pracownicy wytwórni nie chcieli pracować przy jego produkcji.

Zobacz także: Dzięki niemu punk rock zadomowił się w Polsce. Wspominamy Roberta Brylewskiego

Niechęć nadawców była spowodowana przede wszystkim teksem "God Save the Queen" oraz okładką singla. Tytuł utworu był bowiem zaczerpnięty z brytyjskiego hymnu narodowego, a jego treść jawnie krytykowała monarchię panującą na Wyspach. 

Co więcej, piosenka wywoływała kontrowersje, ponieważ utożsamiała rządy królowej Elżbiety z reżimem faszystowskim. Natomiast słowa "No future/No future for you" miały oznaczać brak przyszłości w kraju szczególnie dla młodego pokolenia. Dzieło Sex Pistols odebrano zatem jako jawny atak na Królową. 

REKLAMA

Obrazoburczy sukces 

Jednak te problemy nie przeszkodziły Sex Pistols osiągnąć sukcesu sprzedażowego. Tylko w pierwszym tygodniu, sprzedano 200 tysięcy kopii singla. "God Save the Queen" osiągnęła także pierwsze miejsce na liście przebojów brytyjskiego "New Musical Express" oraz drugie miejsce na oficjalnej liście przebojów singli BBC.

Zobacz także: Bring Me The Horizon zaskoczyło fanów. Nadeszła "nowa era"

 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory