Stworzył wielkie hity lat 90. Utwory Oasis wychowały pokolenie

REKLAMA
Noel Gallagher wraz z zespołem Oasis był jednym z artystów, którzy w największym stopniu kształtowali brzmienia lat 90. Teraz muzyk obchodzi 57. urodziny.
REKLAMA

29 maja 1967 r. w Manchesterze na świat przyszedł późniejszy ceniony kompozytor, autor tekstów, gitarzysta i wokalista – Noel Gallagher.

REKLAMA

Swoją przygodę z gitarą rozpoczął w wieku 13 lat. Szlifował nieustannie swój warsztat, jednak, kiedy wstąpił w dorosłość, na początku nie zajmował się profesjonalnie muzyką...

Triumfy z Oasis

Noel Gallagher najpierw zajmował się budowlanką, potem był roadie grupy Inspiral Carpets. W międzyczasie jednak pisał swoje utwory, choć nie mógł znaleźć platformy, dzięki której mógłby je nagrać i zaprezentować światu.

Zobacz także: James Hetfield nie wytrzymał. "Parodia i wstyd"

Sytuacja zmieniła się w 1991 r. Pretekstem był fakt, że jego młodszy brat, Liam Gallagher, dołączył do nowego zespołu The Rain, który niebawem przemianowano na Oasis. Noel zaproponował, że może dołączyć do kapeli, jeśli zostanie jej liderem i kompozytorem. Tak też się stało. Dodatkowo pełnił w niej rolę gitarzysty, autora tekstów i drugiego wokalisty.

REKLAMA

Na debiut płytowy zespół czekał trzy lata. Wówczas ukazało się "Definitely Maybe", które dziś postrzegamy jako klasyk, ale i tuż po premierze sprawiło, że o chłopakach z Manchesteru zrobiło się głośno.

Jednak prawdziwy przełom nastąpił rok później. Stało się to za sprawą krążka "(What's the Story) Morning Glory?", który zawierał najsłynniejsze hity kapeli, a więc "Wonderwall", "Champagne Supernova" czy "Don’t Look Back in Anger".

Członkowie grupy stali się wielkimi gwiazdami. To rywalizacja wywodzącego się z manchesterskiej klasy robotniczej Oasis z pochodzącym ze średniej londyńskiej klasy Blur stała się siłą napędową britpopu. Britpopu, który zawładnął w latach 90. Wyspami.

Późniejsza działalność Noela Gallaghera

Przez kolejne lata kapela prężnie działała. Co prawda obaj bracia słyną z wybuchowych charakterów i ciętych języków, ale prawdziwe rysy na szkle zaczęły pojawiać się w 2009 r.

REKLAMA

To wtedy, w trakcie trasy promującej siódmy album „Dig Out Your Soul", Noel Gallager opuścił formację. Bracia się poróżnili tak mocno, że do dziś nie szczędzą sobie uszczypliwości.

Co prawda w tym roku pojawiały się plotki o możliwości pogodzenia i ruszenia we wspólną trasę. Jednak na razie się nie zmaterializowały.

Po odejściu z Oasis Noel Gallagher powołał do życia Noel Gallagher's High Flying Birds. Z tą formacją jest nadal związany. Nagrał z nią cztery albumy. Najnowszy z nich, "Council Skies", pochodzi z czerwca zeszłego roku.

 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory