Największy gitarzysta wszech czasów. Tom Morello kończy 60 lat!

REKLAMA
Thomas Morello, amerykański gitarzysta, znany przede wszystkim z występów w zespole Rage Against the Machine, 30 maja świętuje 60 urodziny. Przez magazyn Rolling Stone został umieszczony na 26. miejscu na liście "100 Największych Gitarzystów Wszech Czasów"!
REKLAMA

Tom Morello, urodzony 30 maja 1964 roku w Nowym Jorku, jest jednym z najbardziej wpływowych i innowacyjnych gitarzystów swojego pokolenia. Jego matka, Mary Morello, była nauczycielką i działaczką polityczną, co niewątpliwie wpłynęło na późniejsze zainteresowania polityczne i społeczne Toma. Ojciec muzyka – Ngethe Njoroge – był członkiem partyzantki Mau Mau podczas walki o niepodległość Kenii od Wielkiej Brytanii. Po zwycięstwie Kenii w roku 1963 został pierwszym reprezentantem tego kraju w ONZ.

REKLAMA

Zobacz także: Stworzył wielkie hity lat 90. Utwory Oasis wychowały pokolenie

Morello dorastał w Chicago, gdzie już od młodych lat interesował się muzyką i polityką. Po ukończeniu Harvardu, gdzie studiował nauki polityczne, przeprowadził się do Los Angeles. Tam rozpoczął swoją muzyczną karierę.

Początki Rage Against The Machine

W 1991 roku, razem z Zackiem de la Rocha, Timem Commerfordem i Bradem Wilkiem, założył zespół Rage Against The Machine (RATM). Zespół szybko zdobył sławę dzięki swojemu unikalnemu stylowi, który łączył elementy rocka, punku, hip-hopu i metalu, a także zaangażowaniu w politykę i społeczne sprawy. RATM natychmiast zaczął grać koncerty przed grupą Tool, a ofertę umowy od wytwórni otrzymał już po swoim drugim występie.

Ich debiutancki album z 1992 roku, zatytułowany "Rage Against The Machine", został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez krytyków, jak i publiczność, a takie utwory, jak "Killing in the Name" stały się hymnami protestu.

REKLAMA

Rage Against The Machine wydało kilka kolejnych albumów, z których każdy odnosił duże sukcesy komercyjne i artystyczne. Muzycy osiągnęli to, co wielu im podobnym nigdy się nie udało – połączyli doskonałą muzykę z treściami politycznymi. Oprócz sprzedaży milionów płyt uświadamiali słuchaczy oraz zachęcali setki osób do wstępowania w szeregi organizacji pozarządowych.

"Killing in the Name"

Najpopularniejszą piosenką Rage Against The Machine jest niewątpliwie "Killing in the Name". Utwór ten, wydany jako pierwszy singiel z debiutanckiego albumu, stał się symbolem buntu przeciwko niesprawiedliwości i brutalności policji. Tekst piosenki, a zwłaszcza powtarzający się refren "F*ck you, I won't do what you tell me", stał się kultowym wyrazem sprzeciwu wobec autorytarnych działań.

"Killing in the Name" zyskało jeszcze większą popularność w 2009 roku, kiedy to londyńska para, Jon i Tracy Morter, zainicjowała na Facebooku kampanię "Rage Against The Machine For Christmas No. 1". Miała ona na celu zdetronizowanie piosenki "The Climb" Miley Cyrus z pierwszego miejsca na listach przebojów w okresie świątecznym. Kampania zakończyła się sukcesem, a utwór RATM trafił na pierwsze miejsce UK Singles Chart.

 

Rage Against The Machine zakończyło też swój występ na Woodstocku '99 wykonaniem tej piosenki. Spalili wówczas na scenie amerykańską flagę. To nie była jedyna rzecz, która spłonęła tego roku na festiwalu. Od początku imprezy nasilały się bowiem zamieszki. Zgłaszano akty przemocy i grabieży, a nawet gwałty. Spłonęło około dwunastu przyczep, mały autobus, kilka przenośnych kabin i toalet. Sześć osób zostało rannych.

REKLAMA

Tom Morello występuje również jako solista pod pseudonimem "The Nightwatchman", grając muzykę na gitarze akustycznej i śpiewając piosenki o polityczno-społecznym zabarwieniu. Pod tym szyldem wydał cztery płyty. W latach 2001–2007 grał w zespole Audioslave. Natomiast od 2016 do 2019 roku współtworzył formację Prophets of Rage.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory