The Beatles z kolejnym rekordem. "To nie była tylko gitara"

REKLAMA
W ostatnim czasie doszło do historycznego odkrycia. Przypadkiem odnaleziono instrument, o którym słuch zaginął pięćdziesiąt lat temu. Mowa o legendarnej gitarze jednego z Beatlesów, która trafiła na licytacje i ustanowiła rekord świata.
REKLAMA

Fenomen The Beatles nie przestaje zaskakiwać. Z myślą o piątym albumie w dyskografii legendarnej kapeli powstała kultowa gitara Johna Lennona. W brytyjskim studiu Abbey Road nagrywano "Help" od lutego do czerwca 1965 roku. Na płycie znalazł się nie tylko kultowy utwór "Yesterday", ale również piosenki "Help!", "The Night Before" czy też "You're Going to Lose That Girl".

REKLAMA

The Beatles ustanowili kolejny rekord

Podczas sesji nagraniowych John Lennon – czyli połowa duetu artystycznego Lennon/McCartney – grał na dwunastostrunowej gitarze akustycznej Hootenanny. Następnie instrument oddał Gordonowi Wallerowi z Peter&Gordon. Z kolei muzyk pochwalił się gitarą swojemu menadżerowi.

 

Od tego wydarzenia o słynnej gitarze Johna Lennona słuch zaginął. Odnaleziono ją dopiero pięćdziesiąt lat później. Do odkrycia doszło przypadkiem, podczas przeprowadzki. Wszystko wskazuje na to, że przez pięć dekad gitara znajdowała się na strychu. Instrument trafił na aukcję pod skrzydła Julien's Auctions.

Zobacz także: Tak Grzegorz Kupczyk poznał się z zespołem. "To jest historia z filmu"

To nie była tylko gitara, była kanałem kreatywności Lennona, naczyniem dla jego emocji i namacalnym połączeniem z sercem jednej z najbardziej wpływowych postaci muzyki – czytamy na oficjalnej stronie juliensauctions.com.

Odkryto zaginioną gitarę Johna Lennona

Początkowo szacowano, że wartość gitary wyniesie około 790 tysięcy dolarów. Ostatecznie wylicytowano ją za rekordowe 2 857 500 dolarów. Jednocześnie zapisała się w dziejach jako piąta najdrożej sprzedana gitara na świecie.

REKLAMA
"Dla reszty z nas sprzedaż Framusa Hootenanny’ego Lennona stanowi przejmujące przypomnienie trwałego dziedzictwa Beatlesów i niezatartego śladu, jaki pozostawili na świecie", wskazuje jeden z organizatorów. "To świadectwo mocy muzyki, która przekracza czas i łączy ludzi na przestrzeni pokoleń. Być może gitara znalazła nowy dom, ale jej melodia nadal będzie odbijać się echem w sercach i umysłach miłośników muzyki na całym świecie ".
 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory