Los chciał, by Artur Gadowski trafił do IRY. Propozycję dostał dzięki konkursowi

REKLAMA
Artur Gadowski to jeden z najpopularniejszych polskich muzyków. Wraz z zespołem IRA od lat króluje na scenie i tworzy niezapomniane przeboje. Jak się okazuje artysta do IRY trafił dzięki konkursowi, w którym udział brał z zupełnie innym zespołem.
REKLAMA

Artur Gadowski przyszedł na świat w Dzień Dziecka! Wokalista urodził się 1 czerwca 1967 roku i od samego początku otoczony był przez muzykę. Matka była instruktorką śpiewu, a ojciec flecistą. Mały Gadowski poszedł więc w ślady rodziców, a jako swój pierwszy instrument wybrał gitarę.

REKLAMA

Jako 18-latek wraz z kolegami ze szkoły postanowił założyć swój pierwszy zespół Kurcze Blade. Niestety grupa nie przetrwała próby czasu i wkrótce Artur Gadowski powrócił z kolejnym zespołem, Landrynki dla Dziewczynki. To dzięki temu zespołowi Gadowski został wcielony do IRY.

Dzięki temu Artur Gadowski trafił do IRY

Landrynki dla dziewczynki, w których Gadowski początkowo grał tylko na gitarze, radziły sobie zdecydowanie lepiej niż pierwszy zespół muzyka. W maju 1987 roku zespół zdobył nagrodę na Przeglądzie Kapel Rockowych w klubie Mewa w Radomiu. To właśnie wtedy Artur Gadowski został zauważony, a jego kariera wkrótce nabrała tempa.

Zobacz także: Tak Grzegorz Kupczyk poznał się z zespołem. "To jest historia z filmu"

Jurorem powyższym konkursie był niejaki Kuba Płucisz. Muzyk zaproponował Gadowskiemu współpracę w formującym się zespole IRA. Artur Gadowski przyjął propozycję i tak rozpoczęła się ich wspólna muzyczna przygoda, która wkrótce przekształciła się w wiele sukcesów.

REKLAMA

Na pierwsze sukcesy grupy nie trzeba było czekać długo. Niespełna rok po powstaniu zespołu, IRA wystąpiła w Opolu. Na kultowym festiwalu, który miał miejsce w czerwcu 1988 roku, Artur Gadowski zdobył nagrodę dla muzycznych adeptów, a IRA miała okazję pokazać się szerszej publiczności.

W grudniu 1989 IRA wydała swój debiutancki album pt. "Ira". Artur Gadowski wraz z zespołem zajmował pierwsze miejsca na listach przebojów w całym kraju, a liczba sprzedanych na koncerty biletów przerastała ich najśmielsze oczekiwania. Niestety w drugiej połowie lat 90. nad IRĄ zawisły czarne chmury i zespół postanowił zawiesić działalność.

W tym czasie Artur Gadowski tworzył jako solista. Wraz z rozrostem kariery postanowił więc reaktywować IRĘ. Początkowo zespół powrócił jako Artur Gadowski i IRA, by później ponownie stać się IRĄ. Dziś grupa może poszczycić się niesamowitą popularnością oraz przede wszystkim uznaniem wśród fanów.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory