Przez tę piosenkę The Doors "podpadli". Nie zgodzili się na ugrzecznioną wersję
Zespół The Doors powstał w 1965 roku w Los Angeles. Założyli go wokalista Jim Morrison i klawiszowiec Ray Manzarek. Do grupy dołączyli później gitarzysta Robby Krieger i perkusista John Densmore. Nazwa zespołu została zainspirowana książką Aldousa Huxleya "The Doors of Perception", co doskonale oddawało psychodeliczne brzmienie i zamiłowanie do eksperymentowania.
Zobacz także: Ten album zmienił oblicze rocka. Ujrzał światło dzienne dokładnie 54 lata temu
Muzycy nie musieli długo czekać na pierwszy wielki sukces. 3 czerwca 1967 roku światło dzienne ujrzał kawałek "Light My Fire".
Sukces utworu "Light My Fire"
Kawałek został napisany głównie przez Robby'ego Kriegera, chociaż każdy członek zespołu wniósł swoje pomysły do ostatecznego kształtu utworu. Piosenka miała swoje korzenie w miłości Kriegera do flamenco, co słychać w charakterystycznym riffie gitarowym, otwierającym utwór. Jim Morrison napisał słowa refrenu, które stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych tekstów rockowych.
Nagranie "Light My Fire" odbyło się w Sunset Sound Recorders w Hollywood i trwało kilka sesji. Długie, instrumentalne przejścia i rozbudowane solo klawiszowe Manzarka oraz gitarowe Kriegera uczyniły z utworu coś więcej niż typowy singiel – był to prawdziwy rockowy epos, trwający ponad siedem minut. Aby dostosować piosenkę do formatu radiowego, została ona niestety skrócona i pozbawiona większości instrumentalnych fragmentów.
Po wydaniu "Light My Fire" szybko stało się hitem, a dwa miesiące później osiągnęło pierwsze miejsce na liście Billboard Hot 100. Stało się również jednym z najbardziej charakterystycznych utworów ery flower power, symbolizując rewolucję kulturalną lat 60. Utwór wielokrotnie pojawiał się w filmach, programach telewizyjnych i reklamach, a także był coverowany przez wielu artystów, w tym przez legendarną piosenkarkę jazzową Ellę Fitzgerald.
The Doors. Kontrowersje
W 1967 roku zespół został zaproszony do programu "The Ed Sullivan Show", gdzie poproszono muzyków o zmianę tekstu z "girl, we couldn't get much higher" na neutralne "girl, we couldn't get much better", aby uniknąć odniesień do narkotyków. Morrison zgodził się na to przed występem, ale podczas koncertu zaśpiewał oryginalny tekst. To wywołało niemałe oburzenie i całkowicie zablokowało ewentualne przyszłe występy The Doors w tym programie.
"Light My Fire" jest utworem, który przetrwał próbę czasu, stając się nie tylko symbolem epoki, ale i pełnoprawnym klasykiem muzyki rockowej. Choć pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów The Doors, zespół miał wiele innych hitów, takich jak "Break On Through (To the Other Side)", "People Are Strange", "Riders on the Storm" i "The End".