Top 5 zespołów, które ukształtowały polskiego rocka
Rock w Polsce zaczął kiełkować z big beatu pod koniec lat 50. Ważną datą był rok 1959, kiedy powstała rock’n’rollowa formacja pod przewodnictwem Leszka Bogdanowicza – Rythm and Blues. Stworzono ją z inicjatywy Franciszka Walickiego, nazywanego później "ojcem polskiego rocka".
Top 5 zespołów, które ukształtowały polskiego rocka
Przyspieszenie rozwoju muzyki, która przekształcała się w rockową, nastąpiło w kolejnej dekadzie. To za sprawą takich formacji jak choćby Czerwono-Czarni, Niebiesko-Czarni, i Breakout.
Potem doszedł też SBB. Stało się to już na początku lat 70. To właśnie wtedy polski rock zaczął stawać na własnych nogach – po to, by na dobre rozkwitnąć w latach 80. Wtedy wdarł się też do mainstreamu.
Trudno jednoznacznie wskazać, które formacje były najbardziej wpływowe. My jednak przedstawiamy 5 zespołów, które – ze względu na jakość swojej twórczości i na popularność – miały niepodważalny wpływ na kształtowanie się polskiego rocka.
Breakout
Wspomniany wcześniej Breakout został założony jako formacja bluesrockowa w 1968 r. przez Tadeusza Nalepę, Mirę Kubasińską, Janusza Zielińskiego, Krzysztofa Dłutowskiego i Józefa Hajdasza. Szybko zdobył rozgłos dzięki takim kawałkom jak choćby "Gdybyś kochał, hej!".
W latach 70. zespół wciąż cieszył się popularnością, ale już nie był zbyt chętnie grany w radiu i telewizji, ponieważ jego członkom zaczęto wytykać prozachodnią postawę. Nie przeszkodziło to jednak grupie działać z sukcesami do 1982 r.
Budka Suflera
Początki Budki Suflera sięgają jeszcze 1969 r. Jednak na dobre formacja założona przez Krzysztofa Cugowskiego i Romualda Lipkę ruszyła w 1974 r. Rok później wydała debiutancki album. Okazał się on wielkim sukcesem, który pociągnął za sobą kolejne.
Grupa działa (z przerwami) do dziś, choć po drodze przeszła wiele zmian. Jednym muzykiem, który nagrał z nią wszystkie siedemnaście albumów jest Tomasz Zeliszewski. Płyty te są pełne niezapomnianych klasyków. "Jolka, Jolka pamiętasz", "Za ostatni grosz", "Sen o dolinie", "Jest taki samotny dom", „Takie Tango" czy „Bal wszystkich Świętych" to tylko niektóre z ich hitów.
Perfect
Perfect powstał na przełomie 1977 i 1978 r. z inicjatywy Zbigniewa Hołdysa i Zdzisława Zawadzkiego. Oficjalnie jednak kapela wystartowała dopiero w 1980 r., gdy dołączyli do niej Piotr Szkudelski, Ryszard Sygitowicz i Grzegorz Markowski.
Słynąca z głębokich tekstów z podwójnym przekazem i intrygującej muzyki grupa działała do 2021 r. Przez te wszystkie lata zapisała się m.in. przebojami "Autobiografia", "Chcemy być sobą", "Nie płacz Ewka" czy "Niepokonani".
Lady Pank
Lady Pank wywodzi się z Wrocławia, gdzie powstał w 1981 r. Zanim zadebiutował na rynku płytowym w 1983 r., był już znany. Rozgłos zapewniły mu pełne werwy koncerty, na których prezentował swoje pierwsze piosenki.
Do dziś zespół, któremu przewodzą Jan Borysewicz i Janusz Panasewicz, wydał blisko 20 krążków z takimi klasykami jak choćby "Kryzysowa narzeczona", "Mniej niż zero", "Na co komu dziś", "Zostawcie Titanica". "Zawsze tam, gdzie Ty", czy "Tacy sami".
Maanam
Maanam istniał od 1975 r. Najpierw jako Sensacyjna Grupa Okazjonalna, a następnie – Maanam Elektryczny Prysznic. Maanamem stał się na przełomie lat 70. i 80.
W 1980 r. Kora i Marek Jackowscy wraz z resztą grupy zaprezentowali elektryzujące "Boskie Buenos" podczas festiwalu w Opolu, co zainspirowało w kolejnych latach licznych artystów. Wiele osób właśnie w tym wydarzeniu upatruje początków rozkwitu rocka w Polsce.
Zespół istniał do 2008 r. Zapisał się w historii 11 studyjnymi albumami i mnóstwem szlagierów na czele z "Szarymi mirażami", "Karkowskim spleenem", "Lipstick on the Glass", "Boskim Buenos" i "Cykadami na Cykladach".