Niezły Gość w Rock Radiu: Kamil Piechura

REKLAMA
Kamil Piechura - pisarz - był Niezłym Gościem w Rock Radiu. Okazją do rozmowy z Kubą Kaletą była premiera jego najnowszej książki pt. "Era". Autor opowiedział, czym się inspirował, pisząc ją. Pojawiły się refleksje na temat sztucznej inteligencji, a także filmy, muzyka czy traumy. Nie zabrakło też oczywiście literatury.
REKLAMA

Kamil Piechura wydał debiutancką powieść "Letarg" w 2022 roku. Natomiast niedawno premierę miała jego druga książka zatytułowana "Era". Autor zawodowo pracuje w branży IT, więc nie dziwi, że tematyką najnowszego dzieła jest sztuczna inteligencja. Choć, jak sam przyznaje, jest ona jedynie podwaliną dla większej i głębszej historii.

REKLAMA
Sztuczna inteligencja tutaj, ta Era, ona jest tylko podwaliną pod to, żeby pokazać, jak pewne rzeczy, wartości jednego człowieka, jego pogoń za marzeniami, potrafią przykryć to, co teraz jest. To, co się dzieje wokół jego bliskich. To jest takie uniwersalne przesłanie, połączone trochę właśnie z tym pomysłem sztucznej inteligencji, który jest w dzisiejszych czasach obecny. Jest tak trochę, że ta książka nie powstała, żeby moralizować kogokolwiek na temat tego, czy sztuczna inteligencja dojdzie do takiego momentu, w którym wybije cały gatunek ludzki. Albo czy ona tam zrobi niesamowite rzeczy. To nie jest po to. Każdy to może ocenić na swój sposób, ale jest tylko takim odpowiednikiem tych czasów, w których żyjemy.

Zobacz także: Niezły Gość w Rock Radiu: Adam Cywka

Praca w IT oraz pisanie książek wydają się być kompletnie odmiennymi światami. Kamil Piechura udowadnia jednak, że można to połączyć. Od zawsze uwielbiał bowiem literaturę. W szczególności Stephena Kinga. To właśnie dzięki twórczości amerykańskiego pisarza, zdecydowała się spróbować swoich sił w tej dziedzinie.

Zawsze lubiłem czytać i wydaje mi się, że to, jak przesiąkamy pewnymi rzeczami, ktoś na przykład bardzo lubi grać w gry komputerowe, to może pewnego dnia obudzi się w nim taka myśl, że ‘ha, może bym sam zrobił grę komputerową’. Ja na przykład tak miałem, że przez jakiś czas robiłem gry komputerowe, bo lubiłem grać w gry komputerowe. Przestałem, zacząłem pisać, więc wydaje mi się, że przez to, że poznałem Stevena Kinga, totalnie gdzieś przesiąkłem tym. Mówię: ‘wow, facet takie rzeczy pisze, no to spróbowałbym’.

Kamil Piechura i Kuba Kaleta poruszyli jeszcze więcej interesujących tematów. Czym wyróżnia się "Era"? Co mieć na uwadze, jeśli chce zabłysnąć się w branży literackiej? Czy jego nowa powieść to sci-fi? 

Posłuchajcie całej rozmowy z Kamilem Piechurą w podcaście "Niezły Gość" w Rock Radiu:

REKLAMA
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory