ANATOMIA ROCKA Eric Clapton
Wychowywany przez dziadków Clapton nie był grzecznym dzieckiem i bez przerwy ściągał na siebie kłopoty. Wyrósł w muzykalnej rodzinie. Jak się okazało po latach, jego biologiczny ojciec był utalentowanym muzykiem i grywał w zespołach. Swoją pierwszą gitarę otrzymał w wieku 13 lat. Była to gitara z metalowymi strunami, na której gra była nie lada wyzwaniem. Utworów uczył się ze słuchu. Mając lat 17 wstąpił do pierwszego zespołu, którym był The Roosters. Clapton od najmłodszych lat interesował się muzyką bluesową, która miała ogromny wpływ na jego późniejszą grę na gitarze. W 1963 roku dołączył do grupy The Yardbirds, z którą występował przez dwa lata. To wtedy koledzy z zespołu nadali mu pseudonim "Slowhand". Ze względu na bluesowe zamiłowania odszedł z grupy, która według muzyka stała się za bardzo rockandrollowa. Kolejnym zespołem, z którym grał Clapton był John Mayall & the Bluesbreakers. To dzięki występom z tą grupą Eric Clapton stał się rozpoznawalny. Już wtedy uważano go, za jednego z najlepszych gitarzystów bluesowych na świecie. W 1966 roku odszedł z zespołu i założył Cream. W jego skład poza Claptonem, weszli Jack Bruce, oraz Ginger Baker. Trio zdobyło olbrzymią popularność, a sam Clapton otrzymał status gwiazdy rocka. Grywali w angielskich klubach, charakteryzowali się zdolnościami improwizacyjnymi, dyscypliną i mistrzowskimi solówkami gitarowymi Claptona. Mimo dużej popularności i czterech albumów na koncie, zespół został rozwiązany już 1968 roku z powodu różnic koncepcyjnych i światopoglądowych. W czasach swojej świetności Cream uważany był za jeden z najlepszych zespołów rockowych na świecie. W 1993 roku został wprowadzony do Rock And Roll Hall Of Fame. Od czasu rozpadu supergrupy, wszyscy jej członkowie spotkali się na jednej scenie tylko raz w 2005 roku, dając koncert w londyńskiej Royal Albert Hall.
W 1969 roku Eric Clapton rozpoczął roczną przygodę z grupą Blind Faith, której był współzałożycielem. W zespole grał też m.in. Steve Winwood. Zespół nie zrobił jednak zawrotnej kariery. Następnym przystankiem w karierze muzyka, była grupa Derek and the Dominos, z którą wspólnie nagrali zaledwie jeden album "Layla and Other Assorted Love Songs". To na tym albumie znalazła się ballada "Layla", zadedykowana Pattie Boyd – żonie Georga Harrisona, w której Clapton się podkochiwał (w późniejszych latach Pattie została jego żoną, ale po zdradach muzyka, para rozwiodła się). Grupa została rozwiązana chwilę po rozpoczęciu nagrań na drugą płytę. Po rozpadzie kolejnego zespołu, muzyk poświęcił się karierze solowej. Z początków tej kariery pochodzą takie przeboje jak "Wonderful Tonight" i znany na całym świecie cover J.J. Cale "Cocaine". Życie Erica Claptona nie należało do łatwych. Poza tragediami, które spotykały jego i jego najbliższych, zmagał się z wieloma nałogami. Nie stronił od alkoholu i narkotyków. Romansował z wieloma kobietami. Artysta popadł w depresję, z której wyciągnęli go muzyczni przyjaciele.
Lata 80 przyniosły współpracę z Philem Collinsem, z którym nagrał albumy "August" i "Behind the Sun". Kolejne lata wiązały się z kolejnymi tragediami, które bardzo odcisnęły się na kondycji psychicznej Claptona, jak również na jego twórczości. W 1990 roku gitarzysta Stevie Ray Vaughan, oraz inni muzycy, którzy uczestniczyli w trasie koncertowej muzyka zginęli w katastrofie helikoptera. Rok później, jego 4- letni syn Conor wypadł z 53. piętra apartamentu w Nowym Jorku. To po jego stracie powstała ponadczasowa ballada "Tears In Heaven". Utwór znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu "Rush" i otrzymał w sumie 3 nagrody Grammy.
Clapton lubił nagrywać covery. W 1998 roku został wydany album "Pilgrim", który w całości zawierał tylko oryginalne utwory. Trzy lata później ukazał się krążek "Reptile". W 2002 roku artysta poprowadził koncert w Royal Albert Hall poświęcony zmarłemu na raka George'owi Harrisonowi. W uroczystości wzięli udział m.in. Paul McCartney, Ringo Starr, Jeff Lynne, oraz Tom Petty.
Eric Clapton od początku swojej kariery pozostaje wierny muzyce bluesowej i rockowej, mimo początkowego buntu i swoich wizji, co wiązało się z niepowodzeniem jego zespołowych projektów, nie uciekał od nowych trendów. Chętnie współpracował z innymi muzykami. Byli to m.in. Bob Dylan, Jeff Beck, Aretha Franklin, Elton John, B.B. King, George Harrison, Roger Waters. Mimo wielu tragedii, które przeplatały się przez całe jego życie, muzyka okazywała się terapią i nigdy z niej nie zrezygnował. Do dzisiaj udziela się w muzycznych projektach, oraz sporadycznie koncertuje. Kilka razy wystąpił na koncertach w Polsce.
W 2001 roku Eric Clapton został wprowadzony do Rock And Roll Hall Of Fame. W sumie artysta, aż trzy razy dostąpił tego zaszczytu. Wcześniej za sprawą zespołów The Yardbirds, oraz Cream.
W programie wypowiedzą się m.in.: Muniek Staszczyk, Maciej Orłoś, Adam Sztaba, Paweł Nazimek i Rafał Rutkowski.
Anatomia Rocka już 4 i 5 listopada. Startujemy w sobotę od 9:40!
Mariusz Stelmaszczyk, zapraszam.