Zaczynał jako nauczyciel WF-u. Dziś jest w gronie najlepszych muzyków. Artur Rojek świętuje

REKLAMA
6 maja urodziny obchodzi jeden z najznakomitszych współczesnych twórców na polskiej scenie muzycznej - Artur Rojek. Ten utalentowany wokalista, autor tekstów i kompozytor, znany z zespołów Myslovitz i Lenny Valentino, oraz inicjator i dyrektor artystyczny Off Festivalu, kończy 52 lata.
REKLAMA

Artur Marcin Rojek urodził się 6 maja 1972 w Mysłowicach. Jego matka pochodzi z Siemianowic Śląskich, a ojciec – z Jęzora. Ma przyrodniego brata Krystiana i siostrę Sylwię. Jako czterolatek uniknął potrącenia przez samochód, co po latach opisał w piosence „Lato ’76". Wyskoczyłem z sieni wprost pod rozpędzony samochód. Ledwo wyhamował. Prababcia, widząc to, co się dzieje przez okno, zemdlała — mówił w wywiadzie dla „Zwierciadła".

REKLAMA

Artur Rojek od 1979 roku uprawiał pływanie. Trenował w klubie Górnik 09 Mysłowice. W 1985 został mistrzem Polski juniorów młodszych na 400 metrów kraulem. W młodości rozpoczął także treningi biegowe, kilkukrotnie przebiegł maraton. Dorabiał jako ratownik na kąpielisku w Słupnej.

Ukończył też studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach; pracę magisterską napisał o dziesięciu najwybitniejszych pływakach XX wieku. W okresie studiów dorabiał jako sanitariusz w pogotowiu. Pracował także jako nauczyciel wychowania fizycznego m.in. w Szkole Podstawowej nr 24 w Mysłowicach oraz w szkole samochodowej. 

Zobacz także: Doczekała się po 60 latach. To powiedział jej Paul McCartney

Początek kariery muzycznej

W latach 90. prowadził audycje radiowe, w których propagował alternatywną muzykę gitarową z Wielkiej Brytanii. Środowe wieczory były zarezerwowane dla jego programu „60 minut" w Rock Radiu, gdzie prezentował słuchaczom najnowsze brzmienia i kultowe utwory z tego właśnie gatunku. Dodatkowo Artur Rojek był także aktywny w dziedzinie dziennikarstwa muzycznego, prowadząc rubrykę „Pop & Rock" w dodatku do gazety „Dziennik Polska-Europa-Świat".

REKLAMA

W 1992 roku założył grupę The Freshmen, później przemianowaną na Myslovitz. Zespół ten szybko stał się jednym z bardziej znaczących na polskiej scenie alternatywnej, a Rojek pełnił w nim funkcję gitarzysty, wokalisty, autora tekstów i kompozytora muzyki. Po nagraniu ośmiu albumów studyjnych Rojek opuścił zespół w 2012 roku.

Jednocześnie, w 1998 roku, wspólnie z Wojtkiem Kuderskim oraz Michałem Kortebą, założył zespół Lenny Valentino. Ich album „Uwaga! Jedzie tramwaj" spotkał się z uznaniem krytyków. W 2010 zespół zakończył działalność.

Zobacz także: Czas na zmiany. Piotr Rogucki chwyta ster życia we własne ręce

Kariera solowa i osiągnięcia

Po odejściu z Myslovitz Artur Rojek skupił się na swojej solowej karierze muzycznej. Jego debiutancki album solowy „Składam się z ciągłych powtórzeń" odniósł ogromny sukces komercyjny i artystyczny. Dotarł do drugiego miejsca polskiej listy przebojów – OLiS. We wrześniu 2014 Rojek odebrał certyfikat platynowej płyty za sprzedaż albumu w 30-tysięcznym nakładzie w Polsce.

REKLAMA

Artur Rojek był wielokrotnie nominowany do „Fryderyka" w kategoriach: wokalista roku (1997, 1999, 2000, 2001, 2002), autor roku (2001) i kompozytor roku (2001) oraz album roku – pop (2015). Jest laureatem nagród w innych plebiscytach, m.in. pism „Teraz Rock" i „Machina". W 2006 zorganizował w Mysłowicach pierwszą edycję Off Festivalu, a od 2022 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego festiwalu Great September w Łodzi.

W 2006 roku poślubił Annę, z którą ma dwóch synów — Franciszka i Antoniego.

Zobacz także: Jon Bon Jovi żyje zgodnie z dewizą rock'n'rolla? "Uszło mi to na sucho"

Artur Rojek. Bogactwo utworów

Dorobek muzyczny Artura Rojka to bogactwo różnorodnych utworów, które poruszają serca i umysły słuchaczy. Jednym z najbardziej charakterystycznych i wyjątkowych utworów w jego dyskografii jest piosenka „Sprzedawcy marzeń". To dziewiętnasty singel Myslovitz, wydany we wrześniu 2002.

REKLAMA

Utwór porusza problematykę współczesnego świata, w którym społeczeństwo sterowane jest z zewnątrz przez tytułowych „sprzedawców marzeń", wmawiających ludziom, że mogą mieć wszystko, czego pragną, a posiadanie daje im szczęście. Podmiot liryczny stwierdza ponadto, że miłość jest ślepa i nie ma ludzi idealnych. Nie warto starać się zmieniać, bo nie jest to możliwe. Według niego umysł każdego człowieka sterowany jest odgórnie przez osoby sprzedające nam ułudę i marzenia.

Nie sposób pominąć roli, jaką w historii utworu odegrał zespół Myslovitz. To właśnie jako wokalista i lider tego zespołu Artur Rojek zdobył rozgłos i uznanie. Myslovitz, z jego udziałem, wykreował wiele niezapomnianych przebojów i zyskał status jednego z najważniejszych zespołów alternatywnych w Polsce. Wśród największych hitów możemy wyróżnić: „Scenariusz dla moich sąsiadów", „Dla Ciebie", „Peggy Brown", „Z twarzą Marilyn Monroe", „Chciałbym umrzeć z miłości", „W deszczu maleńkich żółtych kwiatów", a także „Długość dźwięku samotności".

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA